Nöroloji hekimlerinin kayropraktik tedavi farkındalığı ve bakış açısının araştırılması
Investigation of neurologists' awareness and perspective on chiropractic treatment
  1. Tez No: 966259
  2. Yazar: MEHMET YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, nöroloji hekimlerinin kayropraktik tedavi yöntemlerine yönelik farkındalıklarını, tutumlarını ve bu yöntemin nörolojik rahatsızlıkların tedavisindeki potansiyel rolüne ilişkin bakış açılarını derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Kayropraktik, omurga manipülasyonu ve manuel terapiler aracılığıyla kas iskelet sistemi ve sinir sistemi fonksiyonlarını iyileştirmeyi hedefleyen, tamamlayıcı ve alternatif bir tıp yaklaşımıdır. Özellikle migren, servikojenik baş ağrısı ve kronik boyun ağrısı gibi nörolojik kökenli rahatsızlıklarda kayropraktik uygulamaların etkinliği, uluslararası literatürde giderek artan bir ilgiyle tartışılmaktadır. Ancak, Türkiye'deki nöroloji hekimlerinin bu tedavi yöntemine dair bilgi düzeyi ve farkındalığı, sınırlı sayıda araştırmaya dayanmaktadır.Bu çalışma, nöroloji ve kayropraktik disiplinleri arasında daha fazla iş birliğini teşvik etmeyi ve bu tamamlayıcı tedavi yönteminin Türkiye'deki sağlık sistemine entegrasyon potansiyelini araştırmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, Türkiye genelinde görev yapmakta olan nöroloji hekimlerinden anket yöntemiyle veri toplayarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 27 istatistiksel yazılımı kullanılarak analiz edilmiş ve Fisher's Exact testi ile değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir.Araştırma bulguları, nöroloji hekimlerinin kayropraktik tedavi hakkında genel bir farkındalığa sahip olduğunu göstermekle birlikte, bu yöntemin çeşitli nörolojik hastalıkların yönetimindeki rolü konusunda görüş ayrılıklarının bulunduğunu ortaya koymuştur. Kayropraktik tedavi hakkında bilgi sahibi olduğunu belirten hekimlerin, bu yöntemin hasta yoğunluğunu azaltabileceği,gereksiz ilaç kullanımını ve tahlil ihtiyacını azaltabileceği ve iş yükünü hafifletebileceği yönünde daha olumlu bir tutuma sahip oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to conduct an in-depth examination of neurologists' awareness, attitudes, and perspectives concerning chiropractic treatment methods and their potential role in managing neurological disorders. Chiropractic is a complementary and alternative medicine approach that aims to improve musculoskeletal and nervous system functions through spinal manipulation and manual therapies. The efficacy of chiropractic interventions, particularly for conditions of neurological origin such as migraine, cervicogenic headache, and chronic neck pain, is a topic of growing discussion in international literature. However, the level of knowledge and awareness among neurologists in Turkey regarding this treatment method is based on a limited number of studies. This study aims to encourage greater collaboration between the disciplines of neurology and chiropractic and to investigate the integration potential of this complementary treatment method into the Turkish healthcare system. This study was conducted by collecting data via a survey method from neurologists practicing throughout Turkey. Data obtained from the participants were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 27 statistical software and evaluated with Fisher's Exact test.