Determinants of high achieving students' career choices in stem fields
Yüksek başarılı öğrencilerin fetemm alanlarındaki kariyer tercihlerini belirleyen faktörler
  1. Tez No: 522546
  2. Yazar: BÜŞRA TÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
FeTeMM (Fen, Teknoloj, Mühendislik ve Matematik, İng. STEM) 21. yüzyılın eğitim alanında en önemli gelişmelerinden biridir (Bybee, 2010). FeTeMM sadece fen, teknoloj, mühendislik ve matematiğin kısaltması değil aynı zamanda bu alanların bütünleştirilerek gerçek hayat tecrübelerinde kullanılması anlamına gelmektedir. (Labov ve ark., 2010; Sanders, 2009). FeTeMM alanlarında olan iş gücü ihtiyacının karşılanması için Türkiye'deki uzmanlar FeTeMM eğitimini geliştirmek için çalışmalar yapmaktadır. (TUSIAD, 2014). Bu işgücü ihtiyacını ortadan kaldırmak için FeTeMM alanlarını seçen öğrencilerin sayısının artması amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra, FeTeMM alanlarını seçen üniversite öğrencilerinin niteliklerinin artması da önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Üniversite Giriş Sınavı'nda yüksek puan alan öğrencilerin FeTeMM kariyerlerini seçmesini etkileyen etmenleri bilmek önemlidir. Bu çalışmada, 5 kategoride farklı etmenler incelenmiştir: FeTeMM özyeterlik, cinsiyet, ailesel değişkenler, kariyer seçimi, lise FeTeMM notları. Bu bağlamda, üniversite giriş sınavından yüksek puan almayı gerektiren bir üniversitede FeTeMM veya FeTeMM-dışı alanlarda okumakta olan öğrencilerintercihlerini etkileyen etmenler araştırılmıştır. Bu üniversitede 16 farklı STEM bölümü ve 16 farklı STEM-dışı bölüm vardır. Araştırma kapsamında hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere ulaşılmış ve 314 kişi gönüllülük esasına göre çalışmaya katılmışlardır. Araştırmada kullanılan ankette, FeTeMM bölümlerinin seçilmesini etkileyen etmenleri değerlendiren 12 açık uçlu ve 14 likert olmak üzere toplam 26 farklı soru sorulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, FeTeMM ve FeTeMM-dışı bölümleri seçen öğrenciler arasında cinsiyet ve lise FeTeMM notları arasında bir fark olmadığı görülmüştür. Ancak, FeTeMM bölümlerini seçen öğrenciler, FeTeMM dışı bölümleri seçen öğrencilere göre daha yüksek FeTeMM özyeterliğe ve FeTeMM konularına daha fazla ilgili olan ailelere sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important educational improvements of the 21st century has occurred in the Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) fields (Bybee, 2010). STEM means the integration of disciplines into the real life experiences (Labov et al., 2010; Sanders, 2009). Motivated by the need to meet the deficit in the STEM workforce, experts has worked on improving the STEM education (TUSIAD, 2014) Particularly along with the increasing number of university students who choose STEM fields, an urge to improve the quality of the education in such fields has arisen. That's why, it is firstly essential to understand which factors play a role in the choices of students, who get high scores in the University Entrance Exam to pursue a career in such fields. To this end, the main purpose of the present study was to investigate the factors affecting high-achieving students' career choices in STEM fields. In the literature, factors are classified into five different categories: STEM self-efficacy, gender, parental variables, career selection, and high school STEM score. The study examined the reasons behind the choices of students in a certain state university, which requires relatively higher University Entrance Exam scores. Participants consisted of 314 preparatory students who would study either in a STEM or in a Non-STEM field. A 26-item questionnaire including both open-ended (N=12) and likert-type (N=14) questions were used to in the study. The resutls revealed that there were no significant differences between STEM and Non-STEM students regarding their gender and high school STEM scores. Students who chose STEM departments as a major were found to have significantly higher STEM self-efficacy scores and parents with higher interest in STEM than students choosing Non-STEM fields. This might be because the university where the questionnaire was applied is one of the high-ranking universities accepting only students who get high points in the University Entry Exam.