Unaccompanied children: UNRRA and displaced children in the United States' zone of occupied Germany (1945-1947)
Refakatsiz çocuklar: Almanya'nın ABD işgal altındaki bölgesinde yerinden edilmiş çocuklar ve UNRRA (1945-1947)
- Tez No: 524603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAUL LATIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
II. Dünya Savaşı'nı takiben Birleşmiş Milletler Yardım ve Rehabilitasyon İdaresi (UNRRA) Avrupa'da, İşgal Almanyası'nın Amerikan Bölgesi'ndeki refakatsiz çocuklar da dahil olmak üzere, yerinden edilmiş milyonlarca kişiye yardım etmekle görevlendirilmiştir. UNRRA'nın misyonu çoğunlukla Almanlaştırma mağduru olan bu çocukların uyruklarını tespit etmek ve yeniden millileştirme ve ülkelerine iade yöntemleriyle onları rehabilite etmekti. Fakat çocukların uyruklarını tespit etmek UNRRA'nın beklediği kadar kolay ve net işlememiştir. UNRRA'nın karşılaştığı zorlukları anlamak için UNRRA ve Amerikan Askeri Yönetimi (OMGUS), yetkili Alman makamları, ve Orta ve Doğu Avrupa temsilcileri gibi diğer idari organlar arasındaki ilişkiler incelenmelidir. Zira bu kurum ve kuruluşların amaçları her zaman aynı doğrultuda olmamıştır. OMGUS Alman yetkililerinin itirazları dolayısıyla bu çocukları yerlerinden nakletmekte isteksizken, Orta ve Doğu Avrupa hükumetleri çocukların ülkelerine iadeleri için çağrılarda bulunmaktaydı. Her ne kadar UNRRA genellikle bu hükumetlerle hemfikirdiyse de, OMGUS'un otoritesi altında faaliyet gösterdiği için uygulamaya koyabildiği adımlar sınırlıydı. OMGUS, yetkili Alman makamlarına destek vermek amacıyla, UNRRA ve irtibat subaylarının bu çocukları Alman evlerinden ve kuruluşlarından alınmasına engel olacak politikalar ortaya koymuştur. Bu tez UNRRA'nın uyruk tespiti sürecinin refakatsiz çocuklarla ilgilenen farklı organlar arasında karmaşa ve anlaşmazlıklara sebep olduğunu savunmaktadır. UNRRA'nın soruna verdiği tepki, bu çakışan amaçların kurumun misyonunu aksattığını ve neticede çocuk arama operasyonlarının durmasına sebep olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
After World War II the United Nations Relief and Rehabilitation Administration (UNRRA) was tasked with providing assistance to millions of displaced people in Europe including unaccompanied children discovered in the US Zone of Occupied Germany. Mainly victims of Germanization, UNRRA's mission was to identify the nationalities of the children and to rehabilitate them through renationalization and repatriation. Determining the nationalities of the children was not as clear cut as UNRRA anticipated it to be. To have an understanding of the difficulties UNRRA faced, the relationship between UNRRA and other governing bodies such as OMGUS (Office of Military Government, United States), German authorities and the officials representing Central and Eastern European Governments need to be explored as their objectives did not necessarily align with each other. OMGUS was unwilling to remove the children due to protests from German authorities while the Central and Eastern European governments called for repatriation. UNRRA sided with these governments but the actions they could take were limited as they operated under OMGUS's authority. In support of the German authorities, OMGUS introduced policies with the aim of preventing UNRRA and the liaison officers from removing the children from German homes and institutions. This thesis argues that UNRRA's process of determination of nationality became a cause of confusion and disagreement amongst the different bodies dealing with the unaccompanied children. UNRRA's attempts to overturn OMGUS's policies shows that these competing objectives were detrimental to UNRRA's mission and led to its child search operations come to a standstill.