Sermaye Piyasası Kanunu'na göre şirket birleşmeleri
Mergers according to capital Markets and Commercial Law
- Tez No: 525064
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küreselleşen dünyada devam eden ticari faaliyetler gün geçtikçe daha da zorlaşmakta, aynı yada benzer nitelikte faaliyet gösteren firmalar arasında artan rekabeti tüketicilerin daha kaliteli ve daha uygun olanı tercih etme konusunda gösterdikleri titizlik ticari hayatta var olan şirketleri, büyümeye, gelişmeye ve değişmeye teşvik etmektedir. Şirket birleşmeleri, küreselleşmenin getirmiş olduğu ekonomik ve teknolojik koşullarda ortaklıkların ulusal ve uluslararası alanda faaliyetlerinde başarılı olmalarını ve büyümelerini etkileyen önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Çalışma konumuzu oluşturan birleşme uygulaması, ticari şirketler açısından küreselleşmenin olumsuz etkilerini aza indirmek için tercih edilen yollardan biri haline gelmiştir. Birleşme genel olarak, iki ya da daha çok ortaklığın malvarlıklarını tasfiye etmeksizin yeni kurulacak bir ortaklığın ya da içlerinden birinin bünyesine tüm aktif ve pasifleriyle dahil olmaları ve bu katkıları karşılığında tüzel kişiliğini kaybeden ortaklıkların pay sahiplerinin kurulacak yeni ortaklığın ya da bünyesine dahil olunan ortaklığın (devralan) pay senetlerini iktisap etmeleri olarak tanımlanabilir. Birleşmenin şirketlerce tercih edilmesinin altında yatan en önemli sebep, pazar paylarını ve verimliliklerini arttırarak, teknolojinin de sağladığı kolaylıklardan faydalanıp rekabet ortamında büyüyen şirketler karşısında güçlerini kaybetmemek ve yok olmamaktır. Sermaye Piyasası Kanunu ışığında şirket birleşmeleri esas olmakla, çalışmamızda genel olarak, 6102 Sayılı TTK., 6362 sayılı SerPK., II-23.2 No'lu Birleşme ve Bölünme Tebliği ve sair mevzuat ışığında şirket birleşmelerinin nasıl ve hangi yöntem çerçevesinde gerçekleşebileceği, birleşme hazırlıkları bu birleşme esnasında karşılaşılabilecek özel durumlar, birleşme sözleşmesinin hazırlanması ve imzalanması, birleşme işleminin sonuçlarından bahsedilecek ayrıca yeni bir kavram olan birleşme amaçlı ortaklık kavramına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The globalising world where commercial operations are getting harder and harder to operate, force companies giving the same or similar service to supply more qualifies and suitable product and expand, evaluate and change. Globalization that brings new economical and technological conditions provide mergers to perform more successful domestic and international activities and create a better partnership. This thesis is based on these mergers and how they get more common among the commercial companies and help them to minimize the potential risks of globalization. Mergers in general are two or more corporative partnerships which get involved in one of the partnerships or setting a new company without including their assets. Companies lose their legal personality to create a new merger or take over the shares of the included partnership with all their assets. The most significant reasons for companies to create a merger are to increase their market shares and efficiencies as well as not to lose power and avoid extinction. The aim of this thesis is to show the partnerships that create a merger based on Capital Market Law, Turkish Commercial Law and Merger and Division Statement. According this and other legal legislations, these following topics are included in this thesis; - How and which methods are used for merging, - Merge preperations and exceptions during marging, - Preparations of merger contracts and signing procedure, - Consequences of mergers and partnerships on mergers.