Özbekistan devlet bütçe sistemi ve uygulaması
  1. Tez No: 52508
  2. Yazar: BOTİR JOURAEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜSTÜN DİKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Devlet bütçesi, maliye bilim dalının bir bölümüdür. Bütçe, hukuki yönü ile kamu gelirlerinin toplanmasına ve giderlerin yapılmasına izin ve yetki veren bir kanundur. Devletin amaçlarına uygun sağlıklı bir bütçenin gerçekleştirilmesi, bütçenin hazırlanması, uygulanması ve denetim aşamalarıyla ilgili bütçe ilkelerine uyulması zorunludur. Özbekistan'da da geniş ölçüde uygulanmakta olan bu ilkelerden bazı sapmaların ortaya çıktığı görülmektedir. Özbekistan'da bütçe tasarısı hazırlandıktan sonra Bakanlar Kurulu'nda görüşülür ve buradan Ali Meclis başkanlığına tevdi olunur. Görüşmeler sonunda tasarı onaylanır ve yasallaşmaktadır. Bütçe yasallaştırıldıktan sonra uygulanmasına başlanır. Bütçenin uygulanması ile ilgili olarak üç hizmet söz konusudur. Bunlar, gelirlerin toplanması, harcamaların yapılması ve hazine işlemleridir. Bu alandaki yetkili organlara göre yapılan denetim; idari, kazai ve yasama denetimi şeklindedir. Özbekistan'da genel bütçe gelirleri 1987-1992 yılları arasında artmıştır. İktisadi gelişme süresine uygun olarak Özbekistan'da genel bütçe harcamaları 1987-1991 yıllan arasında sürekli artmıştır.Genel idare harcamaları 1987-1991 yılları arasında bütçe kanunlarında gösterilmemiştir. Özbekistan devleti kurulduktan sonra 1992 yılında büyük bir rakamla bütçede yer almıştır. 1987-1992 yılları arasında sosyal harcamalar yüksek düzeyde seyir etmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, Özbekistan'da da genel bütçeden eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarına tahsis edilen kaynaklar düşük ve yetersiz düzeydedir. Özbekistan devlet bütçe sisteminin başarılı olabilmesi için kamu faaliyetleri ve gider kalemlerinin batılı ülkelerde uygulanan modern bütçe tekniklerinin kabul edilmesi gerekir. Bütçe sistemi programı bütçenin özelliklerine kavuşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Abstract National budget is one of the branches of the science of finance. The budget, from the legal point of sciences, is the law, which gives authority or permision for making expenses and the collection of the public income. The principles, which should be obeyed from the point of the control, to the application and the preparation of the budget are the principles of the classical finance connected with the budget. In Uzbekistan, it is seen that some declinations appear from these principles, which is being applied widely, in Uzbekistan, after preparing the budgiet's project, it is discussed in the Ministry of Council and from there it is entrusted to the Presidency of Supreme Council. At the end of the meetings, the project is approved and comes into force. Then comes budget's application. There are three operations connected with the budget's application. These are collection of incomes, making expenses and operations of the treasury. Following types of controls exist in this sphere: administrative, acidental and legislative control. HIIn Uzbekistan, incomes of the general budget during 1987- 1992 years increased. In compliance with the economical development, in Uzbekistan expenses of the general budget during the 1987-1991 years constantly increased. General administrative expenses show the zero according to the budget laws during 1987-1992, but in 1992 exprenses are made with a great number.. During the 1987-1992 years social expenses are in a very high level. As in the developing countries, in Uzbekistan also the sources which is assigned to the education, health and spheres of social services are in a low level. In order to be successful in the national budget system of Uzbekistan, public activities and expence categories should accept the methods of the modern budget which are applied in the western countries. That is to say, the program of the budget system must be in harmony with the properties of the budget. IV