Contributions of neurolinguistics to language brain activation experiments on comprehension and speech
- Tez No: 52517
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İÜ ÖZET Bu çalışmada, nörodilbilimin dil öğrenimine katkıları, anlama ve konuşma deneyleriyle araştırılmıştır. Farklı düzeylerde ingilizce bilen gönüllü denekler üzerinde gerçekleştirilen beyin aktivasyon deneylerinde, deneklerin dili kullandıkları zamanki beyin metabolizmaları, beyinlerindeki değişen kan akışkanlıkları görüntülenmek suretiyle incelenmiştir. Tezin uygulama kısımlarını oluşturan deneylerin tümü, Gazi Üniversitesi Hastanesi, Nükleer Tıp Anabilim Dalı' nda gerçekleştirildi. Deneylerde kullanılan metod 99m Tc HMPAO (Hexarnethyiprohylene Amine Oxime) SPECT (Single Photon Emission Computerized Tomography) olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemde Hexarnethyiprohylene Amine Oxime adı verilen bir madde, radyoaktif bir element olan Teknesyumîa bağlandıktan sonra damardan vücuda enjekte edilerek bu maddenin beyne yerleşmesi sağlanmaktadır ve beyne yerleşen bu madde gama ışını yaymaktadır Yayılan gama ışını gama kameraları ile saptanarak bir takım bilgisayarlı işlemlerden sonra renkli beyin görüntüleri sağlanmaktadır. Beyin aktivasyon deneyleri bazal ve aktivasyon olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde beyin aktivasyon deneylerinin amacı gerekli teknik bilgi ile verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise resim, grafik ve fotoğraflar yardımıyla insan dilinin biyolojik temelleri aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye 'de uygulamalı nörodilbilimin ve tıbbi görüntüleme sistemlerinin yeni olmasıiv nörodilbilimin ve tıbbi görüntüleme sistemlerinin yeni olması bakımından, nükleer tıp ve görüntüleme sistemleri hakkında teknik ve tıbbi bilgiler tarihsel bir gelişim içerisinde sunulmuştur. Bu bölümde nörodilbilim ile görüntüleme sistemleri arasındaki bağlantılar ortaya çıkarılmıştır. Dördüncü bölüm, gönüllü denekler üzerinde gerçekleştirilen beyin aktivasyon deneylerini, çeşitli fotoğraf ve renkli SPECT görüntüleri ile detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Sonuç bölümünde ise, deneklere ait SPECT görüntüleri üzerine dil seviyeleri farklılıkları bakımında çeşitli yorumlar yapılmış, uygulamalı nörodilbilim ve görüntüleme sistemleri konularında bir takım öneriler sunulmuştur. Tezin ek bölümünde, sözel dil testi ve gönüllülerin verdikleri yanıtlar, deneklerin test sonuçlarının karşılaştırmalı grafikleri, denekler hakkında bilgi veren belgeler, deneklerin deneye katılmak için verdikleri dilekçeler, ve bir takım yasal dokümanlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to reveal the contributions of neurolinguistics to language learning through brain activation experiments on comprehension and speech. The brain activation experiments were made in order to see the differences and similarities among the volunteer subjects whose English language levels were intermediate, advanced, bilingual and native. In order to gain physical evidence of the levels, brain metabolism was evaluated through imaging the changing blood flow in accordance with language tasks given to the volunteers. The research was conducted in the Department of Nuclear Medicine of Gazi University Hospital in Ankara, Turkey. The method used in the study termed 99mTc HMPAO (Hexamethylpropylene Amine Oxime) S.P.E.C.T. (Single Photon Emission Computerized Tomography) which involves intravenous injection of a radioactive element called Technetium that is mixed with a pharmaceutical Hexamethylpropylene Amine Oxime which goes directly to the brain. The gamma rays emitted from the brain were then detected by a gamma camera andvi transformed into colored images. The brain activation experiments consisted of baseline and post-activation phases. The first chapter presents the aim of the neuroactivation experiments in the Sight of foreign language learning together with the preliminary section on technical data. In the second chapter, the biological bases of language are presented through figures, graphics and charts. Because of the fact that applied neurolinguistics and the imaging systems are new for the linguistics world in Turkey, medical, radiopharmacical and technical information of the contemporary imaging systems together with the historical background of nuciear imaging systems are given in the third chapter. The following chapter is about the brain activation experiments and the results. Several photographs about the SPECT machines and the subjects' brain images are presented. In the last chapter, the summary of the whole study is given together with the further comments on the experiments which enlightens the way for the following applied neurolinguistical studies. In the appendices part, the documents giving information about the subjects, their petitions to participate in the experiments voluntarily, the oral proficiency test for brainvH activation experiments, the subjects' scores and the regarding statistical graphics are presented, in addition, some official documents about the subjects are aiso given in the appendices section.