IŞID ve medya: IŞID'e yabancı militan katılımında medyanın rolü
ISID and media: The role of the median in external militan attorney
  1. Tez No: 525402
  2. Yazar: ONUR ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT BOROVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın temel amacı orta doğu coğrafyasında kısa sürede ve süratli bir şekilde büyüyen ve her geçen gün kadrosuna çok sayıda yabancı militan kazandıran IŞİD terör örgütünün kullanmış olduğu medya ve medya araçları ile işlemiş olduğu dini konuların katılımda nasıl bir etki sağladığı hususlarının araştırılmasıdır. Dört bölümde ele alınan araştırmada: Birinci bölümde, temel kavramlar üzerinde durularak araştırmanın konusu amacı, önemi, soruları, kapsamı ve sınırları ile araştırmanın yöntemi hakkındaki konulara değinilmiştir. İkinci bölümünde, terörizmin kavramı, tarihsel gelişimi, terörizmin türleri ve terörizmin unsurları ele alınmıştır Üçüncü bölümde, IŞİD terör örgütü ve din referanslı diğer terör örgütlerinin kullanmış olduğu cihadi selefilik anlayışının teolojik alt yapısını ele alarak Militan temini sırasında en çok kullandıkları en cazip kavramlardan olan“İslam devleti, Cihat ve Hükmün Allah'ındır ”kavramlarının nasıl ve ne şekilde kullanıldığı ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, IŞİD terör örgütünün kullanmış olduğu yazılı, görsel ve internet medyasının oluşturduğu etki ve sosyal medya aracılığı ile dünya çapında gerçekleştirilen propagandalar ve bu sayede kandırılan militanların durumları ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : IŞID, IŞID ve Medya, Selefilik, Cihat, İslam Devleti,
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effects of the religious issues that have grown in the Middle Eastern geographical region in a short period of time and rapidly and with the media and media tools used by the IŞİD terrorist organization, which gained numerous foreign militants every day. In the research covered in four chapters; In the first part, the basic concepts are discussed and the subjects of the research are discussed with regard to the purpose, the importance, the problems, the scope and limits and the method of researching In the second part, the historical development of the concept of terrorism and ideology, nationality and political approaches from the elements of terrorism are discussed In the third part, the IŞİD terrorist organization and the theological subdivision of the concept of jihadi Salafism, which other terrorist organizations with religious tendencies used, It was discussed how and how the concepts of“militarized state, juried state, jihad and martyrdom on the way to right”, which are among the most attractive concepts they used the most during the militant foundation, were discussed. In the fourth chapter; the impact of the written, visual and internet media that the IŞİD terrorist organization used, as well as information about the propaganda carried out around the world via social media and the situation of the militants deceived on this issue Keywords : ISIS, ISIS and the Media, Salafism, Jihad, Islamic State