İş aile çatışması ile tükenmişlik arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin düzenleyici rolü: Telekomünikasyon sektöründe bir araştırma
The regulatory role of cognitive flexibility in therelationship between work - family conflict and burnout: Aresearch in the telecommunication sector
  1. Tez No: 525504
  2. Yazar: ÇİĞDEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bireyler hayatları boyunca iş ve aile alanlarında farklı roller üstlenmektedirler. Bu rolleri yerine getirme alışkanlıkları, rollerdeki başarı ve başarısızlıklar diğer rolleri de etkilemektedir. İş aile yaşam alanlarından birinde meydana gelen olumlu ya da olumsuz durumlar diğer yaşam alanında da benzer etkiyi yaratmaktadır. İş aile çatışmasındaki rol dengesinin kurulamaması birey üzerinde yaşam tatminsizliği yaratabilmektedir. Bu tatminsizlik bireylerin duygusal kaynaklarını tüketmesine neden olmaktadır. Duygusal anlamda tükenen birey psikolojik olarak insanlardan uzaklaşmaya başlar. Bu çalışmada iş aile çatışması ve tükenmişlik arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin düzenleyici rolü olup olmadığı incelenmiştir. Bilişsel esneklik, bireyin belirli durumlara uyum sağlayabilmesi ve bir düşünceden bir başka düşünceye geçme becerisidir. Dolayısıyla bilişsel esnekliğe sahip tüm bireyler problemlerin birden fazla çözüm yolu olabileceğinin farkındadırlar. Böylece bireyler bilişsel esneklik ile alternatif yaratmak ve çoklu bakış açısı oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırmada değişkenler arası ilişki teorik bilgilerle açıklanmış, uygulama ile desteklenmiştir. Uygulama kısmında kullanılan veriler telekomünikasyon sektörü çalışanlarına yönelik yapılan anketlerden elde edilmiştir. Analiz sonucuna göre iş aile çatışması ve tükenmişlik arasında anlamlı ilişkiye raslanırken, bilişsel esnekliğin düzenleyici rolü desteklenememiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals have different roles in work and family life throughout their lives. The habits of fulfilling these roles, successes and failures in roles also affect other roles. Positive or negative situations that occur in one of the work-family living areas affect the other living area. The inability to establish the role balance in the work-family conflict can create life dissatisfaction on the individual. This dissatisfaction causes individuals to consume their emotional resources. An individual who is exhausted in an emotional sense starts to move away from people psychologically. In this thesis, it was examined whether there is a regulatory role of cognitive flexibility in the relationship between work-family conflict and burnout. Cognitive flexibility is the ability of an individual to adapt to certain situations and to pass on a thought to another thought. Therefore, all individuals with cognitive flexibility are aware that their problems may be more than one solution. Thus, individuals create an alternative with cognitive flexibility and create a multi-view perspective. In this research, the relationship between variables is explained with theoretical knowledge and supported by application. The data used in the application part was obtained from the questionnaires made for the telecommunication sector employees. According to the analysis result, the role of regulatory of cognitive flexibility cannot be supported while there is a significant relationship between work-family conflict and burnout.