Öğretilebilir zihinsel engelli çocukların ailelerinin karşılaştıkları sorunların değerlendirilmesi: Bir pilot çalışma
  1. Tez No: 52644
  2. Yazar: YASEMİN ERGENEKON
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, zihinsel engelli çocuğa sahip ailelerin çocuklarının engelinin farkına vardıkları andan itibaren tanılama aşamasına kadar, tanılama aşamasında, çocuklarının engeli tanılandıktan sonra bir eğitim kurumuna yerleştirilmesi sırasında ve çocukları bir eğitim kurumuna yerleştikten sonra karşılaştıkları sorunların neler olduğunu belirlemedir. Araştırma betimsel bir desenle örgütlenmiştir. Durura saptamaya yöneliktir. Araştırılan 12 alt katagoriden 6 tanesinde sorun olduğu, 6 tanesinde ise sorun olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this research is to determine the problems that the families with mentally handicapped children face after they become aware of the childs's handicap, until during and after the diagnosis, during and after the placement of children to an education institution. The research is organized with a descpriptive design. It is oriented to identify the situation. Of the 12 categories, it is observed, that only 6 had problems, and the other 6 had not. VI