Sürdürülebilirlik uygulamaları ile lojistik performans arasındakı ilişki: Kazakistan Almatı bölgesinde faaliyet gösteren lojistik işletmelerinde bir araştırma
The relationship between sustai̇nable practi̇ces and logistics performance: A research i̇n lojistics companies in Almati region of Kazakhstan
  1. Tez No: 526502
  2. Yazar: SHAKHNAZ MAXUTOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERTURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda popüler ve tartışmalı kavramlardan biri olan sürdürülebilirlik, gelecek nesiller için kendi imkanlarını karşılayabilmelerini sağlayan, araştırmaya açık konulardandır. Genellikle çevresel boyutu ön plana çıkmasına rağmen kavram aslında ekonomi ve sosyal boyutu da kapsamaktadır. Sürdürülebilirlik çevre, ekonomi ve sosyal alanlarda bir bağ kurarak işletmelere rekabet gücünü sağlamaktadır. Bununla birlikte sürdürülebilirlik lojistik alanında da önemli yerini almıştır. Sürdürülebilirlik uygulamaları ile lojistik performansı arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik araştırma sayısının çok sınırlı olması ve özellikle Kazakistan'da buna ilişkin araştırmaların olmaması, bu tezin yazılmasında belirleyici olmuştur. Araştırmada Kazakistan Almatı bölgesinde faaliyet gösteren lojistik işletmelerinde yapılan bir uygulamayla, sürdürülebilirlik (çevresel, ekonomik ve sosyal) ile lojistik performansı (gümrük, altyapı, sevkiyat, kalite, izlenebilirlik, zaman) arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Kazakistan Almatı bölgesinde faaliyet gösteren lojistik işletmelerde toplam 149 işgörene anket uygulanmıştır. Çalışanların lojistik işletmelerindeki sürdürülebilirlik uygulamalarına ilişkin görüşleriyle lojistik performansı düzeyini tespit etmek amacıyla kullanılan anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sürdürülebilirliğin üç boyutuna (çevresel, ekonomi, sosyal), ikinci bölümde lojistik performansına ilişkin toplam 28 adet ifade bulunmaktadır. Öncellikle Faktör analiziyle sürdürülebilirliğin alt boyutları ölçülmüş ve bir araya getirilmiştir, sonra verilerin güvenilirliğini test etmek için güvenilirlik testi yapılmıştır. İşletmelerin özellikleriyle sürdürülebilirik uygulamaları ve lojistik performansı arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını test etmek için varyans analizi yapılmıştır. Ayrıca, çalışmanın ana amacı olan sürdürülebilirik uygulamaları ile lojistik performansı arasındaki ilişki korelasyon analizi ile belirlenmiştir. Araştırma bulgularına bakıldığında, araştırmanın temel problemi olan sürdürülebilirlik uygulamaları ile lojistik performansı arasında bir ilişkinin olup olmadığına dair elde edilen verilerin analizi, değişkenler arasında anlamlı, pozitif yönde ve doğrusal bir ilişkinin varlığını göstermektedir. Hesaplanan korelasyon katsayısı orta derecelidir (r=0,524). Ayrıca sadece sürdürülebilirlik uygulamaları ve lojistik performansının genel haliyle değil, sürdürülebilirlik uygulamalarının çevresel, ekonomik ve sosyal boyutları ile lojistik performans boyutu arasında da anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Boyutlar bazında en yüksek ilişki çevresel sürdürülebilirlik, en düşük ilişki ise sosyal sürdürülebilirlik boyutlarında ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, one of the most popular and controversial concepts is sustainability that enables the future generations to meet their own needs. Although the environmental dimension is commonly in the foreground, the concept also includes the economic and social dimension. Sustainability provides a competitive advantage to businesses by linking them to the environment, economy and social spheres. However, sustainability has also taken its place in the field of logistics. The number of studies that investigated the relationship between sustainability practices and logistics performance for global wise and in Kazakhstan is very limited. So, due to this has been decisive in the writing of this thesis. This study is aimed to examine the relationship between Sustainability (environmental, economic and social) and Logistics performance (customs, infrastructure, shipment, quality, traceability, time) in the case of logistics enterprises operating in Kazakhstan Almaty region. A questionnaire that is comprising two parts were used to determine the level of logistical performance in terms of employees' opinions on sustainability practices in logistics enterprises. First section, there are three dimensions of sustainability (environmental, economic, and social) in the second section there are 18 expressions of logistics performance. First of all, a reliability test was performed to test the reliability of the data. Sub-dimensions of sustainability were measured and aggregated by factor analysis. Variance analysis was conducted to test whether there is a significant difference between sustainability practices and logistics performance with the characteristics of businesses. In addition, the relationship between sustainability practices and logistics performance were tested through correlation analysis. The data were analyzed to identify whether there is a relationship between sustainability practices and logistical performance, which is the main problem of the research, by considering the relationship between the variables; positive relationship. The calculated correlation coefficient is fairly close to the middle range (r = 0.524), albeit with a poor degree. It is not only about sustainability practices and logistics performance in general, significant and positive relationships were found between the environmental, economic and social dimensions of sustainability practices and the logistic performance dimension.