Markalaşma ve pazarlamanın markalaşmaya katkısı, Türk Hava Yolları
Contribition to branding of branding and marketing
- Tez No: 526967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Küreselleşmeyle beraber alınıp satılan ürün ve hizmet çeşidi artmış, kıtalar arası iletişim kolaylaşmıştır. Bu durum pazardaki rekabet ortamını arttırmış, kar elde etmek ve süreklilik sağlamak isteyen şirketleri yeni arayışlara sokmuştur. Artan ürün ve hizmet çeşitliliğinde, kendi mallarını pazardaki diğer mallardan ayırmak ve bir adım öne çıkmak istemişlerdir. Bu makalede, bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen markalaşma konusu ele alınmıştır. Markalaşma, tüketicilerin kafasında bir marka yaratıp şekillendirerek ürün ve hizmetlere bir anlam verme sürecidir. Bu süreç şirketlerin, tüketicilere ürün ve hizmetlerini hızlı bir şekilde tanıtarak rekabet ortamında üstünlük elde etmelerini sağlar. Markalaşma, belirli bir markanın özelliklerinin ne olduğunu açıklığa kavuşturmak ve tüketicide iyi bir izlenim bırakmak için tasarlanmış bir stratejidir. Markalaşma yoluna giden firmalar, bir nevi kaliteyi ve güveni pazarlayarak hem kendisini, hem ürününü hem de tüketiciyi güvence altına almış olur. Bu çalışmada pazarlama faaliyetlerinin, firmaların markalaşma çabalarına katkısı üzerinde araştırmalar yapılmış, bir takım sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The variety of products and services bought and sold together with globalization has increased and communication between continents has become easier. This has increased the competitive environment in the market and has led companies looking for profit and continuity into new quests. In the increasing variety of products and services, they want to separate their goods from other merchandise in the market and step forward. In this article, the issue of branding realized in line with this objective has been discussed. Branding is the process of creating a brand in the minds of consumers and giving a meaning to products and services. This process enables companies to gain a competitive advantage by quickly introducing their products and services to consumers. Branding is a strategy designed to clarify what the characteristics of a particular brand are and to give a good impression to the consumer. Firms that go to the branding market, by marketing a certain quality and trust, guarantee itself, the product and the consumer. In this study, researches on the contribution of marketing activities to the branding efforts of companies have been carried out and some results have been revealed.