Almancadaki ikili ad+ad birleşimlerinde biçimbilimsel açıdan sözcük yapımı
Morphological word formation in double noun+noun combinations in German
- Tez No: 527929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK DAĞABAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, German Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Almancadaki ikili Ad+Ad birleşimleri biçimbilimsel açıdan ele alınarak bu birleşimlerin yapısal özellikleri tespit edilmiştir. Giriş bölümünde biçimbilim, kapsamı ve biçimbilimin temel kavramları ile ilgili bilgiler verilmiş, örneklerle açıklanmıştır. Bu kavramların tanımları yapılarak Türkçedeki karşılıklarına da açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde çalışmanın asıl konusu olan ve biçimbilimin bir alt türü olarak karşımıza çıkan sözcük yapımı ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Almancadaki sözcük yapım yolları verilerek örneklerle açıklanmıştır. Tarama, Wahrig Deutsches Wörterbuch adlı sözlüğün 2011 baskısı temel alınırak yapılmış, başka dillerden Almancaya giren sözcük ve ekler tarama dışı bırakılmıştır. Çalışmamızın inceleme kısmını oluşturan ikinci bölümde, derlenen sözcükler çözümlenerek Almancadaki ikili Ad+Ad birleşimlerinde sözcük yapım yolları gösterilmiş, yapısal, işleyiş ve biçim özellikleri temel alınıp, ana ve alt sınıflara ayrılarak gruplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, double Noun+Noun combinations in German were examined morphologically and their structural features were determined. In the introduction part, morphology and its scope were explained. Information about basic terms in morphology and their types were given and explained with examples. These terms were defined and their Turkish equivalents were clarified. In the first chapter, information about word formation as a subtype of morphology which is the central subject of the study was given. Word formation types in German were explained with examples. Word compilation was done based on the 2011 print version of Wahrig Deutsches Wörterbuch. The words and affixes borrowed by German from other languages were excluded from the compilation. In the second chapter of the study that forms the examination part, word formation ways in Noun+Noun combinations were shown. They were divided into main and subgroups based on their structure and morphological aspects. In conclusion part, in the light of the examinations and analyses, a general evaluation was made about morphological features determined on Noun+Noun combinations, and main and subgroups formed based on these features.