Comparison between Kahoot! and a traditional exercise in terms of vocabulary retention in EFL learners
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin kelimeleri akılda tutması bakımından Kahoot! ile bir geleneksel egzersizin karşılaştırılması
  1. Tez No: 528655
  2. Yazar: HAMİDE NUR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kelime öğretimi ve öğrenimi, dil öğretiminin merkezinde yer alır ama uzmanlar ikincisinin dil öğretiminin daha zorlayıcı bir yönü olduğu konusunda hem fikirler. Öğretmenler, öğrenciler kısa bir sürede çok büyük miktarda kelime öğrenmeleri gerektiği için kelimeleri sunmanın ve pratik etmenin etkili yollarını uzun zamandır aramaktalar. Teknoloji, öğretmenlerin faydalanıp yüklerini hafifletebileceği yeni araçlar ve yöntemler sunuyor. Öğretmenlerin iş yükü düşünüldüğünde, öğrencilerin kelimelerin kelimeleri etkili bir şekilde akılda tutmasına yardımcı olabilen bu araçların öğretmenler arasında önem kazanması bir sürpriz değil. Bir oyun temelli öğrenme platformu yardımı ile yeni kelimeler öğrenmek diğer metotlardan akılda kalma açısından daha etkili olabilir. Bu çalışma Kahoot! adlı, internet üzerinden oynanan bir oyunu ve onun kelimelerin akılda kalıcılığına etkisini araştırıyor. Araştırmayı yürütmek için karma yöntemler yaklaşımı benimsenmiştir. Nicel veriler öntest-sontest-kontrol grubu tasarımı ile toplanmıştır. Kontrol grubu, geleneksel egzersizlerle hedef kelimeleri pratik etti, deney grubu ise Kahoot! yoluyla bunu gerçekleştirdi. Çalışma 5 hafta sürdü. Kelimelerin kalıcılığı bir adet hemen sonradan test ve bir tane kalıcılık testi ile ölçülmüştür. Araştırma sonunda, uygulama hakkında görüşlerini almak üzere deney grubuna bir anket uygulandı ve başka bir anket de Kahoot! kullanmış olan 15 tane öğretmene Kahoot! ile ilgili düşüncelerine dair biraz iç görü edinmek amacıyla uygulandı. Testlerin sonuçlarına bakarak gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktur denebilir. Fakat hem öğretmenler hem de öğrenciler Kahoot!'un kelime öğrenmek için etkili bir araç olduğu düşünüyorlar.
Özet (Çeviri)
Vocabulary learning and teaching are at the core of second language learning, but there is a consensus among the scholars that the latter is a challenging aspect of language instruction. Teachers have been seeking ways of presenting and practicing vocabulary effectively for a long time due to the large amount of vocabulary the learners need to master in a short period of time. Technology offers new ways and tools that the teachers can make use of to ease their burden. Considering the workload of the teachers, it is not a surprise that these tools which can help learners retain words effectively have gained importance among the teachers. With the help of a game-based learning platform, learning new words may be more effective than other methods regarding retention. This study investigates an online game called Kahoot! and its effect on vocabulary retention. A mixed-methods approach has been adopted to conduct the research. The quantitative data have been collected through a pretest-posttest-control group design. The control group practiced the target words by conventional exercises while the experimental group did it by means of Kahoot!. The study lasted for 5 weeks. The vocabulary retention of the groups has been assessed through an immediate post-test and a retention test. At the end of the study, a survey was given to the experiment group to gather their opinions about the application, and another survey was given to 15 teachers who have used Kahoot! to gain some insights into their thoughts about Kahoot!. By looking at the results of the tests, it can be said that there was no significant difference between the groups. However, both the teachers and the learners thought that Kahoot! was an effective tool to learn vocabulary.