Hisse senetleri piyasasında yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen faktörler
The Factors that are effect the decisions of investors in the stock markets
  1. Tez No: 73447
  2. Yazar: ERTUĞRUL TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Banka Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın 1986 yılında faaliyete başlaması ile birlikte sermaye piyasasında da önemli bir değişim ve yapılanma süreci başlamıştır. Menkul kıymet piyasaları, yatırımcılara çeşitli olanakları sunma, ekonomi içerisinde sermaye birikimini özendirme ve tasarrufların uygun koşullarda etkin yatırımlara dönüştürülmesi fonksiyonunu yerine getirir. Menkul kıymet piyasalarındaki gelişmeler insanların farklı yatırım enstrümanları ile tanışmalarını sağlamıştır. Onbir yıldır devam eden süreç içerisinde menkul kıymet piyasalarındaki yatırım araçlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için verilmesi zor kararlar ortaya çıkmıştır. Çeşitli iç ve dış faktörler yatırımcıların kararlarını etkilemiştir. Doğru yatırım kararları almada oldukça zorlanmışlardır. Dünya borsalarında gözlemlenen faktörlerin büyük bir bölümü ülkemiz piyasasındaki yatırımcılar için de geçerli olmuştur. Bu çalışmada yatırım, yatırımların finansmanı ve yatırımcı profili incelenmiştir. Bunlarla bağlantılı olarak yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen faktörlerin neler olduğu incelenmiştir. Söz konusu çalışma aşağıdaki şekilde planlanmıştır. Birinci bölümde genel anlamda yatırımın ve yatırımcının ne olduğu ve hisse senetleri piyasasında yatırım ve yatırımcı olgusunun detayları araştırılmıştır. İkinci bölümde ise hisse senetleri piyasasında yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde, yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen faktörlere yönelik yapılan araştırmanın bulguları ve sonuçları yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As Istanbul Stock Exchange (ISE) started its activities in 1986, important developments and re-building process started at capital market. Stock Market offers invetors different possibilities, makes people take care of capital savement and transforms savings into effective investments in economy. Developments in the stock market had investors met new means in the market. Hard decisions occured in 11 years for investors who want to make investments on investment tools in stock market. Different internal and external factors affected investors decisions. They got difficulties in making good investment decisions. Issues that are appeared in the securities and exchange markets arround the world are the similiar for Turkish Investors. In this research, profile of investor finance of investment and, the concept of investor had been research had the know what they are and how they deal. In aditionaly, the factors that are effect the decisions of investors also had been researched. This study is planned at this manner. In the first chapter, the concept of investment and investors had been researched to understand their general meaning than we focused on these concepts to understand have they deal on the stock market. In the second chapter, the factors that are effect the decisions of investors on the stock market had been researched. The findings and conclusions of the research conducted into the factors affecting decisions made by investors are to be found in the third and final section.