مكانة القصة التعليمية في رفع كفاية المعلمفي تعليم اللغة العربية للناطقين بغيرها
Arapça yabancı dil öğretmenin eğitici hikaye bilgisinin rolü
- Tez No: 531271
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kıssa birçok araştırmacı ve dil bilimcilerine göre, dil / ikinci bir dil öğretiminde en önemli öğretim yöntemlerinden biri olmaya devam etmektedir. Zira kıssa, dil, eğitim ve öğretim açısından öğrencilerin zihninde önemli ve olumlu etkiler yaratabilmektedir. Tezimizde yabancılara Arapça öğretiminde kıssanın önemi ve rolünü anlamak hedeflenmektedir. Kıssanın eğitimdeki önemi ve rolünü daha iyi bir şekilde ortaya koyabilmek için bu alanla ilgili önceki çalışmalardan istifade edilmiştir. Çalışmamızda yabancılara Arapça öğreten öğretmenlerin yeterliliğinin geliştirilmesinde kıssanın önemi ve rolünün keşfedilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda öne sürülen görüşlerimizi delillerle ispat etmeye çalıştık. Çalışmamız esnasında kıssanın genelde yabancı dil öğretiminde, özelde yabancılara Arapça öğretiminde son derece önemli olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Öğretmen kıssalar aracılığıyla öğrencilerinin aktif katılımını sağlamanın yanı sıra mana ve duyguların en güzle biçimde ifade etme yöntemini anlatabilir. Türkiye'de üniversiteler başta olmak üzere yabancılara Arapçayı ikinci bir dil ile öğretmenin gerçeğine ışık tutmak için yabancılara Arapça öğreten 51 katılımcıdan oluşan bir anket çalışması gerçekleştirildi. Amacımız bilindiği üzere Yabancılara Arapça öğreten öğretmenlerin yeterliğini geliştirmede kıssanın önemi ve rollerini ortaya koymanın yanı sıra öğrencilerin dil öğrenme becerilerinin geğirmesindeki etkilerini açığa çıkarmaktır. Ayrıca, kıssanın öğrencilerin, okuma, konuşma, yazma ve anlamadan ibaret dil becerisini geliştirmedeki önemi ve etkisini ortaya koyabilmek için, İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça öğretmenlik bölümü ve Tercüme ve mütercimdik bölü öğrencilerinin katıldığı küçük bir anket gerçekleştirilmiştir. Kanaatimiz kıssanın öğretmenin yeterliğinin geliştirilmesinde olduğu gibi öğrencilerin dil becerilerini geliştirme konusunda da son derece önemli olduğu net bir şekilde anlaşıldığıdır.
Özet (Çeviri)
The story is still considered by many researchers and linguists as one of the most important ways and means of teaching language as a second language, because it has an effective impact on the learner's linguistic, educational and educational aspects. In order to clarify the status of the story and its role in the process of teaching Arabic to non-Arabic speakers, the researcher prepared this message, taking advantage of what the researchers and students reached in previous stages to add wealth to activate the importance of the story and its educational role. The purpose of this thesis is to expose the importance of the role of the educational story in raising the performance efficiency of Arabic language teachers to other speakers, based on a theoretical perspective supported by evidence and the importance of the educational story in the teaching of foreign languages in general and teaching the Arabic language in particular comes through the way it adopts the teacher on the one hand and the mechanisms of implementation of this method of interesting style and content that attracts the learner and deepen the interaction with the lesson on the other hand. In order to shed light on the reality of teaching Arabic to non-Arabic speakers in universities and educational centers that teach Arabic to other speakers, the researcher conducted a questionnaire of fifty one teachers of Arabic for non-Arabic speakers in Turkish schools and universities to explain the status of the story and its main role in raising the adequacy of Arabic language teachers For non-native speakers, and reveal the impact of the story in raising the level of learners and the extent of their response to the method of the story of education to achieve the desired goal is to make use of the desired learning story in learning Arabic language speakers in other languages. The researcher also conducted a mini questionnaire and practical applications on the first level students at Istanbul Aydin University, to demonstrate the positive impact of the educational story in the minds of the learners in raising their level linguistically, verbally and educationally, whether the story is audible or read or implemented in the form of a representative scene, For the researcher that the status of the story continues to live up to a high level in the educational process in terms of teaching languages in general and teaching the Arabic language to speakers of other languages in particular.