Şanlıurfa koşullarında bakla (Vicia faba L.) bitkisinde farklı sıra arası ve sıra üzeri mesafelerinin verim ve kaliteye etkisi
The effect of different range and ray distances on the yield and quality of broad beans (Vicia faba L.) in conditions of Sanliurfa province
- Tez No: 533759
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Deneme Şanlıurfa Tarımsal Araştırma Enstitüsü Talat Demirören Araştırma İstasyonunda 2017 yetiştirme döneminde bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bu araştırmada Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilen Salkım ve Fontes çeşitlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada bakla bitkisinin çiçeklenme süresi, fizyolojik olgunlaşma süresi, bitki boyu, bitkideki ana dal sayısı, ilk bakla yüksekliği, bitkideki bakla sayısı, bakladaki tane sayısı, 100 tane ağırlığı ve tane verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma kapsamında; Çiçeklenme süresi, bitki boyu, bitkide bakla sayısı, 100 tane ağırlığı ve tane verimine göre istatistikî olarak önemli farklılıklar göstermiştir. Tane verimi sıra arasıxsıra üzeri interaksiyonuna göre istatistikî olarak önemli farklılıklar kaydedilmiştir. Bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkideki ana dal sayısı, tane verimi ve sıra üzeri mesafelerine göre istatistikî olarak önemli farklılıklar göstermiştir. Bitki boyu tane verimi ve çeşitler, sıra arası mesafelerine göre istatistikî olarak önemli farklılık göstermiştir. Araştırmada kullanılan Fontes ve Salkım çeşitlerinde uygulanan sıra arası ve üzeri mesafelerinde çiçeklenme süresi 56-66 gün, olgunlaşma süresi 81-89 gün, bitki boyu 43-59.9 cm, ilk bakla yükseklikleri 12.6-16.9 cm, bitkideki bakla sayısı 3.8-4.5 cm, bakla tane sayısına 3.6-4 adet, ana dal sayısı 2.9-3.72 adet, 100 tane ağırlığı 117.5-157.5 g ve tane verimi 80.5-310.5 kg arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out at the Talat Demirören Research Station of Şanlıurfa Agricultural Research Institute in 2017. In this study, Salkım and Fontes varieties obtained from Aegean Agricultural Research Institute were used. In this study, flowering period of the plant, physiological ripening time, plant height, number of main branches in the plant, first pod height, number of pods in the plant, number of beans in pods, 100 grain weight and grain yield were investigated. In the scope of the research; Flowering time, plant height, number of pods in the plant, 100 grain weight and grain yield showed statistically significant differences. According to the interactions between grain yield and inter-row interaction, statistically significant differences were recorded. Plant height, the first pod height, the number of branches in the plant, grain yield and has shown statistically significant differences over the distance. Plant height grain yield and varieties showed statistically significant differences with respect to row spacing. Flowering time and distance applied in Fontes and Salkim varieties used in the research flowering time 56-66 days, ripening time 81-89 days, plant height 43-59.9 cm, the first pod height 12.6-16.9 cm, the number of pods in the plant 3.8-4.5 cm, pods the number of grains was 3.6-4, the number of the main branches was 2.9-3.72, the 100 grain weight was 117.5-157.5 g and the grain yield changed between 80.5-310.5 kg.