Bir havalimanı çalışanlarının sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi
Determination of healthy lifestyle behaviors of airport employees
- Tez No: 534219
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Ankara Esenboğa Havalimanı'nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışmakta olan personelin sağlıklı yaşam davranışlarının, sağlık açısından riskli davranışlarının saptanması ve (varsa) yaptıkları iş ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel tipte bir çalışmadır. Kahvaltı öğününü 34 yaş ve altındaki kişiler, vardiyalı çalışanlar, şişman kişiler, akşam öğününü ise evli olmayan kişiler ve çocuğu olmayan kişiler diğer gruplara kıyasla anlamlı düzeyde daha fazla sıklıkta atlamaktadır. Kadınlar her durumda ellerini erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde daha fazla yıkamaktadır. Kişilerin beşte birlik kısmı“sık sık”ya da“her zaman”düzenli olarak fiziksel aktivite yapabildiğini (%21,1) belirtmiştir. Çocuk sayısı, evde yaşayan kişi sayısı ve Beden Kitle İndeksi arttıkça fiziksel aktivite yapma sıklığı anlamlı düzeyde azalmaktadır. Genel olarak sağlıklı yaşam davranışlarına bakıldığında: 55 yaş ve üzerindeki bireylerin, büro hizmetlerinde çalışanların ve son 15 gün içindeki sağlık durumunu“çok iyi”-“iyi”olarak değerlendiren kişilerin sağlıklı yaşam davranışları diğer gruplara kıyasla anlamlı olarak daha“iyi”dir. Nitelik gerektirmeyen işlerde çalışan kişilerin, vardiyalı çalışanların, doktor tarafından tanılı hastalığı olanların ve şişmanların sağlıklı yaşam davranışları daha fazla geliştirilmesi gereken gruplar olarak saptanmıştır. Bu kişilerin sağlıklı yaşam davranışları ayrı ayrı detaylı olarak incelenmeli, her başlığa özel ayrıntılı durum saptama çalışmaları yapılmalı ve sonucunda uygun müdahale çalışmaları ile var olan durumun geliştirilmesi için çaba gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine the healthy and risky lifestyle behaviors of the employees at Ankara Esenboğa Airport working under the direction of the General Directorate of State Airports Authority and (if any) the connection of these behaviours with their job. The study is a cross-sectional study. Breakfast skipping was found to be statistically significantly more frequent in people below 34 years of age, shift workers and obese people while skipping of evening meal was more frequent amongst the unmarried and people without kids. Women was found to wash their hands statistially significantly more than men. 21.1% of the participants stated that they can“regularly”or“always”do regular physical activity. As the number of children, the number of people living at home and the Body Mass Index increase, the frequency of physical activity decreases statistically significantly. The healthy lifestyle behaviors of individuals aged 55 and older, those working in office services, and those who assessed own health status as“very good”-“good”over the past 15 days are statistically significantly 'better' compared to the other groups. The healthy lifestyle behavious of people with elemantary occupations, shift workers, people with diagnosed illnesses and obese people should be further improved. Healthy lifestyle behaviours of these people should be examined thoroughly, detailed evaluation studies should be carried out for each title, and efforts should be made to develop the existing situation with appropriate intervention studies.