Ebeveyn izni ve yarım çalışma ödeneği
Parental leave and half-time work allowance
  1. Tez No: 534629
  2. Yazar: YASEMİN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
2016 tarihli 6663 sayılı Kanun ile 4857 sayılı İş Kanununun 13. maddesine beşinci fıkra eklenmiştir. Böylece çocuk sahibi olan kadın ve erkek işçiler kısmi süreli çalışmaya geçiş hakkına sahip olmuşlardır. Yine aynı Kanun ile İş Kanununun 74. maddesinde, doğum sonrası yarım çalışma iznine ilişkin düzenleneme kural altına alınmıştır. Şöyle ki bu hak ile kadın işçiler ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçiler, istekleri hâlinde ve Kanunda belirtilen sürelerde, haftalık çalışma sürelerinin yarısı kadar ücretsiz izinli olabileceklerdir. Doğum sonrası yarım çalışma izni ile bağlantılı olarak mevzuata getirilen yarım çalışma ödeneğine ilişkin düzenleme ile de Kanunda belirtilen şartları haiz olan işçiler, doğum sonrası yarım çalışma izinleri esnasında ücretsiz izinli oldukları dönemde ödenek alma hakkını kazanmışlardır. Bu çalışmada sıralanan haklar detaylı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Uluslararası düzenlemelere de yer verilerek mevzuatımız için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sub-article 5th is added to Turkish Labour Act numbered 4857 (Law) article 13 with the amendment of Law no 6663 dated 2016. This amendment introduces the right to demand transition to part-time work for both parents. With the same amendment, postnatal half-time parental leave is regulated in Law article 74. Through this right, at the request of female employees and male and female employees who adopted a minor younger then 3 years old, within the limits specified in legislation, might take unpaid leave for the half of their weekly working hours. In this context, via new regulations foreseen in Law, employees specified in legislation are granted an allowance for the period of half unpaid leave. In this study it is aimed to examine abovementioned right in detail. Suggestions regarding national legislation are made while international regulations are included.