Organofosfatlarla olan zehirlenmelerde elektrokardiyografide t-peak T-end aralığının değerlendirilmesi ve prognoz üzerine etkisi
T-peak t-end interval evaluation of acute organophosphate poisoninig as A marker of prognosis
- Tez No: 535859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİRE BELGİN AKILLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç : Organofosfat (OP) zehirlenmelerine bağlı kardiyak etkiler sınırlı sayıda yayında ele alınmıştır. Çalışmamızda OP zehirlenmelerinde sağlıklı kontrol grubuna göre TpTe interval uzamasını ve TpTe'in prognostik değerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem : Geriye dönük yapılan kohort çalışmamızda 2008 – 2017 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yetişkin Acil Servisinde OP zehirlenmesi tanısı konularak Acil Kritik Yoğun Bakım (AKYB) veya Acil Toksikoloji Yoğun Bakımda (ATYB) takibi, tedavisi yapılan 18 yaşın üstündeki 64 hasta incelendi. Yaş, cinsiyet, ek hastalık, organofosfatın ismi, hangi yolla maruz kalındığı, neden maruz kalındığı, geliş kliniği ve vital bulguları, gelişinde ilk 6 saat içindeki ve 24. saatteki kardiyak değerler (troponin, elektrokardiyografi(EKG) verileri), geliş ve taburculuk psödokolinesteraz (PChE) değerleri, mekanik ventilatör (MV) ihtiyacı, yoğun bakımda (YB) takibi ve mortalite parametreleri değerlendirildi. Bulgular : 498 hasta tarandı,102 hastada OP maruziyeti tespit edildi.Çalışma kriterlerine uyan 27'si (%42,2) kadın, 37'si (%57,8) erkek toplam 64 hasta dahil edildi. YB'da takip edilen 64 hastanın 8'inde (%12,5) koma tespit edildi, 10'una (%15,6) MV desteği verildi, 3 (%4,7) hasta exitus oldu ve 61 hasta tam iyilik haliyle taburcu edildi. MV ihtiyacı açısından QTc V1, QTc V5, TpTe V1, TpTe V5 parametrelerinin uzadığı tespit edildi. Atropin ihtiyacı olan hastalarda QTc V1, QTc V5, QTc dispersiyon ve TpTe V1 değerlerinde uzama olduğu tespit edildi. PAM ihtiyacı gelişen hastalarda QTc V1, QTc V5 ve TpTe dispersiyon değerlerinde uzama olduğu tespit edildi. Sonuç : OP zehirlenmesinde kardiyak etkilenimin mekanizması halen tam olarak anlaşılamamakla birlikte klinikte kardiyak etkilenime bağlı bulgular önemli bir yer tutmaktadır. OP zehirlenmesi olan hastalarda QT, QTc, QT dispersiyonu ve TpTe gibi parametrelerin hastanın MV, atropin, PAM ihtiyacını belirlemede anlamlı değerler olduğu sonucuna vardık. OP zehirlenmesinde TpTe değerinin prognostik değerini göstermek için daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim : Cardiovascular effects due to organophosphate intoxications are discussed in a limited number of publications. In our study, we aimed to investigate TpTe interval prolongation and prognostic value of TpTe according to healthy control group in OP poisoning. Materials (Patients) and Methods : In our retrospective cohort study, we observed 64 patients over 18 years of age who admitted to Emergency Critical Intensive Care Unit or Emergency Toxicology Intensive Care Unit after the diagnosis of OP poisoning in the Adult Emergency Department of Health Sciences University Konya Training and Research Hospital between 2008 and 2017. Age, gender, additional disease, the name of the organophosphate, the way it is exposed, the cause of exposure, the clinical and vital signs, the cardiac values (troponin, electrocardiography data) of the first 6 hours and 24 hours after the arrival, arrival and discharge pseudocholinesterase (PChE) values, mechanical ventilator (MV) requirement, intensive care follow-up and mortality parameters were evaluated. Results : 498 patients were screened, and 102 patients had OP exposure. Complying with the research criterias, 27 (%42,2) female, 37 (%57,8) male and a total of 64 patients were included in the study. Coma was detected in 8 (12.5%), MV support were applied to 10 ( 15,6), 3 (%4,7) patients were died, 61 patients were discharged in a healthy state of 64 patients who were followed up in the intensive care unit. In terms of MV requirement QTc V1, QTc V5, TpTe V1, TpTe V5 parameters were found to be prolonged. QTc V1, QTc V5, QTc dispersion and TpTe V1 values were found to be prolonged in patients who needed atropine treatment. QTc V1, QTc V5 and TpTe dispersion values were found to be prolonged in patients who needed PAM treatment. Conclusion : Although the mechanism of cardiac involvement in OP intoxication is still not fully understood, findings related to cardiac involvement are important. We concluded that parameters such as QT, QTc, QT dispersion and TpTe in patients with OP poisoning are significant values in determining the need for MV, atropine and PAM. Further studies are needed to demonstrate the prognostic value of TpTe value in OP poisoning.