Gazi üniversitesi Gazi eğitim fakültesi resim-iş eğitimi ana bilim dalı programında grafik ders planlarının değerlendirilmesi
Graphic lesson plan evaluation in the program of the department of fine arts education in Gazi faculty of education Gazi University
  1. Tez No: 537006
  2. Yazar: ADEM ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Programında Grafik Ders Planlarının Değerlendirilmesi”ne yönelik bulguları belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda ilgili ana bilim dalının kurulduğu günden bugüne kadar uygulanan ders programları ve yapılan değişiklikler incelenmiştir. Programların incelenmesinde kaynak tarama ve Nitel araştırma türlerinden tarih yöntemle araştırma modeli kullanılmıştır. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nda görev yapmış ve program komisyonlarında bulunmuş öğretim elemanlarının görüşleri alınarak öğretim programlarına yönelik verilere ulaşılmıştır. Açık uçlu yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme yöntemi ile elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiş ve araştırmacı tarafından yorumlanmıştır. Sonuç olarak, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı programlarının Grafik Dersi açısından değerlendirmesini yaparak, araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research indicates findings of“ Graphic lesson plan evaluation in the program of the department of fine arts education in Gazi Faculty of education, Gazi University.”Academic programs and the changes which have been done since the day of department found are analyzed with this purpose. While programs are being analyzed, the search model of literature review and the historical method of qualitative research have been used. The research has been accomplished with the findings of education program consideration by the opinions of the people who has been worked in the department of fine arts education in Gazi Faculty of education, Gazi University. Datas which we get from the way of open ended, half configured questions, are considered with content analysis method and interpreted by the researcher. As a result, the programs of the department of fine arts education in Gazi Faculty of education, Gazi University have been considered with the view of Graphic lesson and the suggestions have been offered for the researchers.