İş doyumunun tükenmişlik düzeyine etkisinde örgütsel sessizliğin aracılık rolü: TRC1 AFAD çalışanları örneği
The role of organizational silence in the effect of job satisfaction on the level of burnout: The case of TRC1 afad employees
  1. Tez No: 537615
  2. Yazar: İSMAİL TURGUT PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANEFİ TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
AFAD personellerinin yoğun çalışma temposu, uzun çalışma saatleri, iş yükü ve yüksek stres altında insanlarla iç içe çalışmaları gerekmektedir. Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda, çalışma koşullarının personeli psikolojik anlamda zaman zaman yorduğu düşünülmektedir. Bu varsayımla başladığımız çalışmamız, Suriye insani krizi nedeniyle yoğun göç almış bölgelerde görev yapan Adıyaman, Gaziantep, Kilis İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri personelleriyle sınırlandırılmıştır. Araştırmamızda AFAD çalışanlarının iş doyum, tükenmişlik ve örgütsel sessizlik düzeyleri anket yoluyla yüz yüze görüşerek ölçülmüştür. Anketlerden elde edilen veriler birbirleriyle ve katılımcıların demografik özellikleriyle karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Toplumsal yapı olarak birbirine benzer olan bu üç ilde analiz sonuçlarına göre, Adıyaman'da görev alanların Kilis ve Gaziantep'te görev alan personellere göre tükenmişlik düzeylerinin ve örgütsel sessizlik düzeylerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kadın çalışanların erkek çalışanlara göre yaptıklarının işten aldıkları doyumun daha az olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda iş doyumunun tükenmişliğe anlamlı ve negatif yönde etkisi olduğu bulunmuştur. İş doyumunun örgütsel sessizlik üzerinde pozitif etkisi vardır. Örgüt sessizlik iş doyumu kontrolü altında iken AFAD çalışanlarının örgütsel sessizlik düzeylerinin tükenmişlik düzeyleri üzerinde anlamlı ve negatif etkisi vardır. Son olarak, örgütsel sessizliğin aracılık etkisi altında AFAD çalışanlarının iş doyumunun tükenmişlik düzeyleri üzerinde anlamlı etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
AFAD personnel need to work intensively with people working under intense working tempo, long working hours, workload and high stress. Considering these conditions, it is thought that the working conditions sometimes exhaust the personnel mentally. The work we started with this assumption is limited to the personnel of Adıyaman, Gaziantep and Kilis Provincial Disaster and Emergency Departments who work in the regions where there is a great migration due to the Syrian humanitarian crisis. In our study, the job satisfaction, burnout and organizational silence levels of AFAD employees were measured by face to face interviews. The data obtained from the questionnaires were analyzed by comparing with each other and the demographic characteristics of the participants. According to the results of analysis in these three cities which are similar to each other in social structure, it is determined that the levels of burnout and organizational silence levels of Adıyaman are lower than those who work in Kilis and Gaziantep. In addition, it was determined that the job satisfaction level of the female employees was lower than the satisfaction level of the male employees. In our study, it was confirmed that job satisfaction has a significant and negative effect on burnout. Job satisfaction has a significant effect on organizational silence levels. While organizational silence is under control of job satisfaction, the organizational silence levels of AFAD employees have a positive effect on burnout levels. Finally, under the mediation of organizational silence, job satisfaction of AFAD employees has a negative impact on burnout levels.