Küçük hücreli ve adenokarsinom tanılı akciğer kanseri olgularında perifer kanda 3P anomalilerinin sitogenetik ve FISH yöntemiyle incelenmesi
İnvestigation of 3P anomalies in peripheral blood by cytogenetics and FISH in small cell and adenocarcinoma lung cancer cases
  1. Tez No: 540578
  2. Yazar: NARMİN BAKHSHALİYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ARGÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Akciğer Kanseri, yılda 1,8 milyon yeni olgu tanısı konulan ikinci en yaygın kanser türüdür. Akciğer kanserinde sık görülen 3p14.2 bölgesi kaybına ve birkaç hücre hattında homozigot delesyonuna dayanarak, FHIT geninin akciğer kanseri için aday bir tümör supressor gen olabileceği ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı, KHAK ve adenokarsinom olgularında perifer kanında sitogenetik yöntemi ile anomalileri gösterip, FISH yöntemi ile de FHIT geninin kaybının incelenmesidir. Sitogenetik yöntemi ile incelenen 25 adenokarsinom ve 18 KHAK hastaları ile 20 kontrol grubu arasında X kromozomu dışında diğer kromozomların monozomi görülme ve ploidi seviyeleri oranları arasında anlamlı fark gözlenirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Lung Cancer is the second most common type of cancer with 1.8 million new cases diagnosed annually. Based on the loss of the common 3p14.2 region in lung cancer and homozygous deletion in a few cell lines, it has been suggested that the FHIT gene may be a candidate tumor suppressor gene for lung cancer.