The impact of hrm practices on employee wellbeing, job satisfaction and individual work performance
Insan kaynakları uygulamalarının çalışan bağlılığı, mutluluğu ve bireysel iş performansına etkileri
- Tez No: 540949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsan kaynaknakları yönetimi pratiği, iş memnuniyeti, çalışanın refahı ve görev odaklı performans, bağlamsal performans, uyarlanabilir peformans ve zarar verici iş davranışlarından oluşan biraysel iş perforamansı arasındaki ilişkiyi inceleyen konular popüler ve önemli olmaya başlamıştır. Ancak, bu değişkenler arasındaki ilişkileri inceleyen az sayıda çalışma vardır. Bu yüzden bu çalışma, insan kaynakları yönetim pratiğinin iş memnuniyeti ve çalışanın refahı üzerindeki etkilerin odaklanmaktadır. Ayrıca, bu çalışmada iş tatminin çalışan refahı üzerinde etkisini araştırmaktadır. Son olarak ise, bu çalışma çalışanların refahının çalışanların görev odaklı performans, bağlamsal performans, uyarlanabilir peformans ve zarar verici iş davranışlarından oluşan biraysel iş perforamansı üzerine etkisini incelemektedir. Veriler, İstanbul, İzmir, Manisa, Bursa ve Kocaeli'de bulunan uluslararası bir şirketin çeşitli beyaz yakalı çalışanlarından toplanmıştır. Çalışmaya 198 katılımcı katılmıştır. Bunun için kolayda örneklem yöntemi kullanıldı. Anket, Google Doc. Anket programı aracılığıyla elektronik olarak gönderilmiştir. Sonuç olarak, araştırmalar, çalışanların refahı ile çalışanların zarar verici davranışları arasındaki ilişki dışındaki, tüm değişkenler arasında pozitif ilişkiler göstermektedir. Bulgular ışığında hem teorik hem de pratik açıdan çıkarımlar sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The relationship between hrm practices, jobsatisfaction, employeewellbeingandindividualworkperformanceconsisting of task perforamance and contextual performance has turned into a popular and significant subject. However, there is a few study examining the relationship among these variables by scholars. Hence, this study focuses on the effects hrm practices on employee well being and job satisfaction. Moreover, in this study, the impact of job satisfaction on employee well-being is investigated. Lastly, this study examines the effect of employee well-being on individual work performance which occurs from task performance, contextual performance, adaptive performance and counterproductive work behavior seperately. The data was collected from various white-collar employees of a international company located in Istanbul, İzmir, Manisa, Bursa and Kocaeli, Turkey. 198 survey candidates participated in the study. For this, conveniencesampling method was used. The survey questionnaire was sent electronically by online survey via Google Doc's survey program. As a result, the research shows that for the private sector employees, there are positive relationships between the variables except the relationship between employee well being and counter productive work performance. In the light of the findings, both theoretical and managerial implications will be provided.