Türkiye'de 1980 sonrası ekonomi politikalarının kayıt dışı istihdama etkisi
The effect of the economic policies of unregistered employment after 1980 in Turkey
  1. Tez No: 542853
  2. Yazar: ÖZEL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye ekonomisinde kayıt dışı ekonomi 1960'lı yıllardan itibaren görülmeye başlamış olup, ilerleyen yıllarda etkisini istihdam üzerinde göstererek kayıt dışı istihdam sorununu da ortaya çıkarmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tamamında kayıt dışılık görülmekle beraber problemin çözümü hakkında kesin sonuçlar elde edilememiştir. Genel geçer bir tanıma uygun çözümler bulunamamıştır; çünkü ülke ekonomilerinin yapısına göre çeşitlilik unsurları, çözümü zorlaştırmaktadır. Kayıt dışı istihdamın nedenleri oldukça çeşitlidir ve bu konuda tedbirler kapsamında yöneticilerin plan, program ve stratejileri de fazla olmuştur. Kayıt dışı istihdam Türkiye ekonomisi için özellikle üzerinde durulması gereken ciddi bir sorundur. Günümüze kadar genel olarak düşüşe geçerek belirli bir oranda kendini gösterse de günümüz itibariyle yaklaşık % 30 civarlarında var olmaya devam etmiştir. Kayıt dışı istihdam, sosyal güvenlik sistemi üzerinden değerlendirilirse bireylerin sosyal güvencelerini yok etmektedir. Emeklilik sistemi üzerindeki olumsuz sonuçlarına ek olarak, sağlık sorununun çözümünde sisteme dahil hastanelerden ücretsiz hizmet alımını ortadan kaldırmaktadır. Bireylerin refah düzeyinde düşüşler yaşanarak, toplumsal düzenin bozulmasında oldukça etkilidir. Bu nedenle işçi, işveren ve devlet tarafından üçlü mekanizma geliştirilerek çözüm odaklı projelerle kayıt dışı istihdam sorunu uzun vadeli olarak oldukça düşük oranlarda kontrol altında tutulmalı ve kayıtlı istihdama teşvik arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The informal economy began to be seen in the Turkish economy since the 1960s, and in later years revealed the problem of informal employment by showing the impact on employment. Informality in developed and developing countries is observed, although conclusive results about the solution of the problem could not be obtained. Appropriate solutions could be found because the de facto recognition of the country's economy according to the structure diversity of elements complicates the solution. The causes are quite varied and in this regard measures of informal employment of managers in the area of the plans, programs and strategies has never been greater. Informal employment is a serious problem that needs to be emphasized in particular for the Turkish economy. Although the general decline in the present day through itself at a certain rate, as of today, approximately 30% continued to exist in the vicinity. Informal employment, social security system is evaluated on individuals is destroying social security. In addition to the negative consequences on the pension system, health service system included in the solution of the problem eliminates the intake of free from the hospital. A decline in the level of welfare of individuals through experience, is very effective in the breakdown of social order. For this reason, workers, employers and the government developed by the tripartite mechanism and solution-oriented projects with the problem of informal employment is a long-term basis at very low rates must be kept under control and on promoting registered employment should be increased.