Kırgızistan ekonomisinin çevre ekonomileri ile bütünleşmesi
İntegration of Kyrgyzstan's economy with neighboring countries
  1. Tez No: 543377
  2. Yazar: MEERİM METALİPOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tez Kırgızistan ülkesinin çevresinde yer alan ülkeler ile ekonomik bütünleşmesini anlatıyor. Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin Halk Cumhuriyetleri ülkeleri Kırgızistan'ın coğrafik ve ekonomik olarak yakın komşu ülkeleri hesaplanıyor. Dolayısıyla bu tezde asıl söylenecek konu şu ülkeler ve bu ülkelerin ekonomisi üzerinde olacaktır. Tezin ilk bölümü teorik çerçeveyi kapsar ve bütünleşme kavramı, gelişimi ve bazı bütünleşme modelleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümü ise Kırgız Cumhuriyeti'nin ekonomisinin özelliklerini anlatacak olan devletin bağımsızlıktan önce ve sonra durumları anlatır ekonomisinin bugünkü durumunu anlatan bölümleri içermiştir. Üçüncü ve son bölümü Avrupa Birliği bütünleşmesi örneğinde Kırgızistan'ın komşu ülkeler ile bütünleşme şekli, bir an önce üye olduğumuz AEB'nin ülke için avantaj ve dezavantajları konuları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis explains about economic integration of Kyrgyzstan with states around. The countries of Kazakhstan, Uzbekistan, Tajikistan and People'S Republic of China are calculated as geographical and economically close neighbor countries of Kyrgyzstan. The main theme in this thesis will be around these countries.The first part of the thesis covers theoretical environment and focuses on the concept of integration. In the second part will explain the characteristics of economy of the Kyrgyz Republic, before and after the independence of the state that describes the current situation of the economy. And in the third and last part will explain the form of Kyrgyzstan's integration with neighboring countries, the context of the European Union is focused on the advantages and disadvantages of AEB for the country.