Benimsenmiş ulusal kültürel değerler sınıflandırması bağlamında panoptikon, psikolojik güçlendirme ve iş tatmini arasındaki ilişki: Bir alan araştırması
The relationship between panopticon, psychological empowerment and job satisfaction in the context of classification of adopted national cultural values: A field research
  1. Tez No: 543892
  2. Yazar: TUBA BIYIKBEYİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmanın amacı; benimsenmiş ulusal kültürel değerler, panoptikon, psikolojik güçlendirme ve iş tatmini arasındaki ilişkileri, bu ilişkilerin yönünü ve düzeyini incelemektir. Bu doğrultuda İstanbul ilinde faaliyette bulunan bankaların çağrı merkezlerinde görev yapan 359 çalışana anket uygulanmıştır. Anket formu oluşturulmadan önce panoptikon ölçeği geliştirilmiştir. Anket sonucunda elde edilen veriler ile SPSS 22.0 programı kullanılarak frekans, faktör, kolmogorov-smirnov, korelasyon, kruskal-wallis ve çapraz tablo analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda, benimsenmiş ulusal kültürel değerler boyutları (bireycilik-toplulukçuluk, güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, erillik-dişillik), panoptikon boyutları (pozitif panoptikon, negatif panoptikon, dışsal sorumluluk, izlenme bilinci), psikolojik güçlendirme boyutları (anlam, yetenek, otonom, etki) ve iş tatmini arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bu ilişkilerden yola çıkılarak; erillik arttıkça izlenmeye karşı duyulan olumsuz hissi ifade eden negatif panoptikon'un arttığı, toplulukçuluk arttıkça, dış baskılar ve gözlerden dolayı yapılan eylemleri ifade eden dışsal sorumluluğun arttığı, güç mesafesi genişledikçe izlenmeye karşı duyulan olumlu hisleri ifade eden pozitif panoptikon'un arttığı, belirsizlikten kaçınma arttıkça pozitif panoptikon'un arttığı, psikolojik güçlendirmenin yetenek boyutu arttıkça pozitif panoptikon'un arttığı görülmüştür. Bununla beraber toplulukçuluk arttıkça iş tatminin arttığı ve iş tatmini arttıkça pozitif panoptikon'un da arttığı gibi sonuçlar bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between national cultural values, panopticon, psychological empowerment and job satisfaction, the direction and level of these relationships. Accordingly, 359 employees in the call centers of the banks operating in Istanbul were surveyed. The scale of panopticon was developed before the questionnaire form was created. With the data obtained from the survey, frequency, factor, colmogorov-smirnov, correlation, kruskal-wallis and cross table analyzes were performed by using SPSS 22.0 program. As a result of analyzes, meaningful relationships were determined between the dimensions of adopted national cultural values (individualism-collectivism, power distance, uncertainty avoidance, masculinity-femininity), dimensions of panopticon (positive panopticon, negative panopticon, external responsibility, awareness of consciousness), dimensions of psychological empowerment (meaning, ability, autonomous, impact) and job satisfaction. Based on these relations; it was observed that as the masculinity increases, the negative panopticon, expressing the negative sensation towards monitoring, increases; as the collectivism increases, the external responsibility, expressing the actions stemming from external pressure, increases; as the power distance expands, the positive panopticon, expressing the positive feelings towards the monitoring, increases; as the avoidance of uncertainty increases, the positive panopticon increases; as the skill dimension of psychological empowerment increases, the positive panopticon increases. In addition, as the collectivism increases, job satisfaction is found to be increased and as job satisfaction increased, positive panopticon results increased.