Örgütsel sinizmin işten ayrılma niyetine etkisinde sendikalaşmanın aracı rolü: Ege Bölgesi örneği
Mediating role of unionization in the effect of organizational cynicism on intention to quit: The case of the Aegean Region
  1. Tez No: 662577
  2. Yazar: FATİH ÇUBUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM EMRE ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yönetim ve organizasyon alanındaki güncel çalışmalar, çalışanların genel bir işten ayrılma niyeti sorunuyla karşı karşıya kaldığını göstermektedir. İşi bırakma eğilimi sorununun başlıca nedenlerinden biri de çalışanların örgütlerine karşı benimsediği kinik tutumlardır. Bu çalışmada, Ege Bölgesi'nde hazır giyim perakende sektöründe istihdam edilen çalışanların işten ayrılma niyetlerinde örgütsel sinizmin etkisi sendikalaşmanın aracı rolü bağlamında araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, 412 perakende çalışanıyla anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada verilerinin toplanması için Brandes, Dharwadkar ve Dean'in (1999)“Örgütsel Sinizm Ölçeği”, Michigan Örgütsel Değerlendirme Anketinden (Michigan Organizational Assessment Questionnaire) alınan“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”ve Balcı (2017) tarafından hazırlanan“Sendika ve Sendikacılığa Bakış Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, örgütsel sinizmin çalışanların işten ayrılma niyetine anlamlı ve pozitif yönde bir etkisi olduğu tespit edilmiş; ancak değişkenler arasında sendikalaşmanın herhangi bir aracı rolünün olmadığı gözlemlenmiştir. Konu, güncelliği ve gündemdeki tartışmaların esas öznelerinin nasıl algılandığını yansıtması bakımından büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda, yapısal, hukuki ve davranışsal dönüşüme zorlanan perakende şirketleri ve takip eden çalışmalar için rehber oluşturması bakımından alana katkı vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent studies of management and organization have indicated that employees generally have the problem of the intention to quit. One of the main reasons for the tendency to leave the job is the cynical attitudes of the employees towards their organizations. This study has explored the effect of organizational cynicism on the intention to leave of the retail workers in the Aegean Region, Turkey via the mediating role of unionization. The data has been derived from 412 employee surveys that consist of the“Organizational Cynicism Scale”of Dharwadkar and Dean (1999), the“Organizational Assessment Questionnaire”taken from the Michigan Organizational Assessment Questionnaire and the“Union and Unionism Scale”developed by Balcı (2017). The results of the study reveal that organizational cynicism has a significant and positive effect on employees' intention to quit, however, unionization does not have any mediator role among the variables. The subject is of great importance in its currency and reflections of how the discussions on the agenda are perceived. The study is also expected to contribute to the field as a guide for retail companies that are forced to structural, legal and behavioral transformation as well as for subsequent studies.