Tip 1 diyabetes mellituslu bireylerin geleneksel ve doku doppler ekokardiyografi yöntemleriyle diyastolik fonksiiyonlarının değerlendirilmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Evaluation of diastolic function with traditional and tissue doppler echocardiographic tecniques in patients with type 1 diabetes mellitus and comparision with healty subjects
- Tez No: 544571
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: DM eşlik eden kardiyovasküler hastalıklar olmadan da mortalite ve morbidite ile birliktedir. Bu kötü sonuçların diyabete özgül bir kardiyomiyopati onucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu durumun erkenden saptanmasında ekokardiyografi ile diyastolik fonksiyonun incelenmesinin yeri vardır. Ancak, mevcut çalışmalar sonucunda DM ile diyastolik parametrelerin ilişkisi halen tartışmalıdır. Bu nedenle, çalışmamızda aktif kardiyak yakınması ve hastalığı olmayan tip 1 diyabetik hastalarda, diyastolik parametreleri hem geleneksel PW Doppler hem de doku Doppler yöntemleri ile değerlendirmeyi ve diyastolik parametrelerde olası değişikliklere katkıda bulunabilecek diyabetle ilişkili faktörleri araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Diyabetik hasta grubu hastanemiz endokrinoloji servisinde yatmakta olan 89 tip 1 DM hastasından oluştu. Kontrol grubu ise 51 sağlıklı gönüllüden meydana geldi. Her iki grup da eş zamanlı olarak çalışmaya alındı ve değerlendirildi. Eşlik eden kardiyovasküler hastalıklar ve ekokardiyografik ölçümleri etkileyebilecek olası hastalıklar dışlandı. Eşlik eden diyabetik komplikasyonlar belirlendi. Sırasıyla M-mod, mitral akım PW Doppler ve doku Doppler incelemeleri yapıldı. Diyastolik parametreler PW Doppler ve doku Doppler ölçümleri ile değerlendirildi. Bulgular: Her iki grup temel özellikleri açısından karşılaştırıldığında, sadece kalp hızı ve trigliserid düzeyi gruplar arasında anlamlı olarak farklı saptanırken (sırasıyla, p0.05). M-mod ve PW Doppler parametreleri kıyaslandığında, arka duvar kalınlığı, sol atriyum düzeltilmiş boyutu ve A hızı açısından gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (sırasıyla, p=0.019, p0.05).
Özet (Çeviri)
We sought to compare diastolic parameters in patients having type 1 diabetes mellitus (DM) and healthy controls using both pulse-wave (PW) Doppler and relatively novel tissue-Doppler imaging (TDI) to evaluate the possible effect of diabetes on left ventricular dysfunction.One hundred and thirty-two patients were evaluated (81 type 1 diabetic patients and 51 healthy volunteers). The detailed M-mode, two-dimensional, colour Doppler; PW Doppler; and TDI analyses were performed on resting subjects in a regular setting. Posterior wall thickness, left atrial indexed diameter, and A velocity were significantly higher in the diabetics when compared with control group (P = 0.019, 0.05 for all). However, both septal E' and lateral E' velocities were significantly lower in diabetics than in the control subjects on TDI echocardiographic examination (P < 0.001 and 0.011, respectively). In addition, E'/septal E' and E/lateral E' ratios were significantly higher in the diabetic group (P < 0.001 and 0.008, respectively).TDI is a more accurate and powerful method than PW or M-mode in determination of early cardiac involvement related to type 1 DM even in the subclinical phase as well as hereditary cardiomyopathies.