Hizmet kuruluşlarındaki kontrollere ilişkin güvence raporları (Gds 3402) ve bir uygulamanın değerlendirilmesi
Assurance reports for checks in service organizations (Gds 3402) and evaluation of an application
- Tez No: 545281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüz işletmeleri varlıklarını koruyabilmek için değişen dünya şartları ve değişen ticaret anlayışına ayak uydurmak zorundadırlar. Ticaretin ülke sınırlarını aşması, gelişen teknoloji ve sınırlara sığmayan ticaret anlayışı, işletmeleri uluslararası ortaklıklar haline getirmiştir. Bu tür ortaklık yapıları da işletmelerin kendilerini güvence altına almalarını ve işletme sistemlerini ve finansal tablolarını daha güvenli bir şekilde oluşturmalarını gerekli kılmıştır Sadece finansal bilgilerin doğruluğu için yapılan denetimler artık yeterli olmamaktadır. Finansal bilginin oluştuğu sistemin güvenliği ve sürekliliği doğru bilgilerin oluşması için daha fazla önem kazanmıştır. İşletmeler sistemlerinin güvenliği için iç kontrol sistemleri uygulamaya koymaktadırlar. Sonrasında bu sitemlerin güvenliğini müşterilerine ve kendilerine ispatlamak için bağımsız denetçilere güvence denetimleri yaptırarak güvence raporları almaktadırlar. Hizmet kuruşlarındaki güvence raporları için GDS (ISAE) 3402 standardına göre raporlarlar hazırlanmaktadır. Güvence denetim standartları ve uygulama esasları ülkemizde KGK tarafından yayınlanan tebliğlerle belirlenmektedir. Anahtar kelimeler, Denetim, güvence denetimi, kontrol
Özet (Çeviri)
In order to preserve the assets of today's commercial companies have to keep up with changing world conditions and with changing trade conditions. The commercial companies have obliged to make international partnerships because of developing technology and transnational trades. In such partnership structures, the corporations have made it necessary for their businesses to secure themselves and to establish their business systems and financial statements in a more secure manner. Only audits for the accuracy of financial information are no longer sufficient. The security and continuity of the financial information system has gained more importance for the formation of correct information. Internal control systems for the safety of the corporations' systems are put into practice. Afterwards, they take assurance reports by providing assurance audits to the auditors to prove the security of these systems to their customers and themselves. Reports are prepared according to the GDS (ISAE) 3402 standards for the assurance reports by audit firms and auditors. Assurance check standards and application principles are determined by the communiqués issued by the KGK (The Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority) in Turkey. Keywords, audit, assurance, assurance check, control