Okullarda katılımcı karar verme sürecinin incelenmesi
Investigation of participatory decisionmaking process in schools
  1. Tez No: 546346
  2. Yazar: HASAN ÜZÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, resmi ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre okullarda karar verme sürecinde etkili olan faktörlerin ve okullarda karar verme sürecine hangi düzeyde katılımcı olduklarını belirlemektir. Araştırmanın örneklemi Ankara ili Çubuk ilçesindeki resmi ortaöğretim okullarında görev yapan 239 kültür ve meslek dersi öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde katılımcılara ait demografik değişkenleri elde etmek için kullanılan altı ifade bulunmaktadır. Anketin ikinci bölümünde, Güçlü, Özer, Kurt ve Koşar (2012) tarafından geliştirilen“Okullarda Karar Verme Süreci Ölçeği”yer almaktadır. Verilerin analizleri SPSS 21.0 programı ile yapılmıştır. Öğretmen görüşlerine göre, okullarda ortak karar verme durumunda müdür yardımcıları, öğretmenler ile birlikte Bakanlık ve İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin etkili olduğu görülmüştür. Bu durum okul yönetimi açısından uygun görülmektedir. Öğretmen görüşlerine göre, okullarda ortak karar sürecinde etkili olan faktörlerin başında, okul müdürü, mevzuat, Bakanlık ve İl/İlçe MEM'ler ve müdür yardımcıları faktörü gelmektedir. Bu durum merkeziyetçi yönetim ile yönetilen okullarımızın aslında önemli bir sorunudur. Okul yöneticilerinin ortak karar sürecine paydaşlarını dahil etmeleri ve katılımcı kararlar almaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors which are effective in decision making process in schools and the level of participation in decision making process in schools according to the opinions of teachers working in official secondary schools. The sample of the study consisted of 239 culture and vocational teacher teachers working in official secondary schools in the province of Çubuk in Ankara. In the first part of the study, there are six statements used to obtain the demographic variables of the participants. In the second part of the survey,“Decision Making Process in Schools”developed by Güçlü, Özer, Kurt and Koşar (2012) is included. Data were analyzed with SPSS 21.0 program. According to the teachers' opinion, it was seen that the Ministry and Provincial / District National Education Directorates were effective in the case of joint decision making in schools. This situation is considered appropriate for school management. According to the teachers' opinions, the factors influencing the joint decision process in schools are the school principal, the legislation, the Ministry and the Provincial / District MEMs and the assistant principals. This is an important problem for our schools, which are managed by centralized management. School administrators are encouraged to involve their stakeholders in the joint decision process and take participatory decisions.