Küreselleşme, ülkeler arası gelir dağılımı eşitsizliği ve KOF küreselleşme endeksi
Globalization, international income distribution inequality and KOF globalization index
  1. Tez No: 546434
  2. Yazar: İBRAHİM EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünya üzerinde insanların ve toplumların çeşitli ihtiyaçlarından dolayı ülkeler birbirleriyle ekonomik, sosyal ve politik ilişkiler içerisine girmiş, bu ilişkiler uluslararası bir hale gelmiş ve bu süreç ve ilişkiler ağı da küreselleşme olarak adlandırılmıştır. Küreselleşme giderek gelişen ve hızla yayılan bir süreçtir. Sürecin tamamen dinamik bir yapı olduğu, statik olmadığı göz önüne alınmalıdır. Küreselleşmenin hız kazanmasıyla birlikte olumlu ve olumsuz bazı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Küreselleşme sürecinin ülkelerin gelişmişlik seviyelerine göre etkileri de farklı olmuştur. Bu çalışmada küreselleşme kavram olarak ele alınıp tanımları yapılmıştır. Tanımlarının çok olmasının kavramın hem genç hem de ideolojik yorumlarının olmasıdır. Ardından gelir, gelir eşitsizliği, gelir eşitsizliği ölçüm yöntemleri incelenmiş ve tanımlanmaya çalışılmıştır. Yine çalışmada küreselleşme ideolojik bakış açılarına göre yorumlanmak yerine rakamsal olarak ele alınıp 1980 sonrası küreselleşme rakamları KOF Küreselleşme Endeksi ile incelenmiştir. KOF Küreselleşme endeksi çok geniş değişkenlerden oluşan ve küreselleşmenin ölçülmesinde kullanılan en geniş endekstir. Küreselleşmenin ekonomik, sosyal ve siyasal yönlerini ölçmüştür. Gelişmiş altı ve gelişmekte olan on ülkeye ait 1980 ve 2015 arası yıllara ait küreselleşme ve eşitsizlik rakamları tablo ve grafiklerle izlenip analiz yapılmaya çalışılmıştır. Analiz yapılırken diğer tüm değişkenler veri kabul edilmiş ve analize dahil edilmemiştir. Gelir eşitsizlikleri ve Küreselleşme oranları incelenmiştir. Ve Küreselleşme oranı KOF Küreselleşme Endeksi üzerinden, gelir eşitsizliği de Gini Endeksi üzerinden incelenip betimsel ve ampirik bir analiz yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda ulaşılan sonuca göre küreselleşme süreci ile eşitsizlikler arasındaki ilişki açıktır. Küreselleşmenin gelişmiş olan ülkelerdeki eşitsizliğe etkisi negatif iken, gelişmekte olan ülkelerde pozitif bir etki gözlemlenmektedir. Dolayısıyla bu iki sonuçtan da küreselleşme ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin birbirine yakınsadığı sonucu çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to various needs and reasons on Earth, countries have entered into economic, social and political relations with each other, and this process and network of relations is called globalization. Globalization is a rapidly developing and rapidly expanding process. It should be taken into account that the process is completely dynamic, not static. As globalization accelerated, some positive and negative consequences emerged. The effects of the globalization process vary according to the level of development of the countries. In this study, globalization is considered as a concept and defined. The fact that there are many definitions is that there are both young and ideological interpretations of the concept. Then income, income inequality, methods of measuring income inequality have been examined and tried to be defined. Again, in the study, rather than being interpreted according to ideological perspectives, globalization was considered numerically, and post-1980 globalization figures were examined by the KOF Globalization Index. The KOF globalization index is the largest index of very large variables and used in measuring globalization. It measures the economic, social and political aspects of globalization. Tables and graphs of globalization and inequality figures for the 1980s and 2015s of the developed and developing ten countries were analyzed and analyzed. When analyzing, all other variables were accepted and the analysis was not included. Income inequalities and globalization rates are examined. And the rate of globalization has been analyzed through KOF Globalization Index and income inequality has been examined through Gini Index and a descriptive and empirical analysis has been tried. As a result of the study, the relationship between globalization process and inequalities is obvious. While the impact of globalization on inequality in developed countries is negative, a positive effect is observed in developing countries. Therefore, these two conclusions are the result of globalization and the fact that developed and developing countries are close to each other.