Dijital pazarlama çalışmalarının tüketicinin online satın alma kararına etkileri üzerine bir araştırma: Trendyol.com örneği
An investigation on the effects of digital marketing activities on consumers online purchasing decision: The example of Trendyol.com
  1. Tez No: 547347
  2. Yazar: MERCAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELGİZ YILMAZ ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile internetin ortaya çıkması ve gündelik hayata girmesiyle daha birçok alanda yarattığı yenilikler gibi pazarlama alanında da büyük yenilikler yaratmıştır. Bu yeniliklerin örnekleri karşımıza e-ticaret ve dijital pazarlama olarak çıkmaktadır. Bu araştırmada amaç günümüzde yaşamın önemli bir parçası haline gelen internet ile birlikte kurumların hayata geçirdikleri dijital pazarlama çalışmalarının tüketicilerin online satın alma kararlarına etkilerini incelenmiştir. Bu amaçla, çalışma alanını daraltmak için bir e-ticaret sitesi olan Trendyol seçilmiş ve araştırmanın Trendyol özelinde yapılması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında tüketicilerin hangi dijital pazarlama çalışmasından diğerlerine göre online satın alma kararını verirken daha olumlu etkilendiği, tüketicilerin sosyo-ekonomik özellikleri ile dijital pazarlama çalışmalarından etkilenmeleri arasında bağ olup olmadığı ortaya konmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the Internet came along and became a part of daily life. As this created many innovations in many fields, it also created great innovations in the marketing field. Some of the examples of these innovations are e-commerce and digital marketing. The aim of this research is to examine the effects of digital marketing activities, which is made by organizations after the Internet became an important part of daily life, on consumers online buying decisions. For this purpose, Trendyol, which is an e-commerce site, was selected to narrow the field of the study and it is aimed to make the research specialized on Trendyol. Within the scope of the study, it was aimed to determine which digital marketing activity is more effective on consumers to make online buying decision compared to others and whether there is a connection between the socio-economic characteristics of consumers and digital marketing activities effect on them.