Kurumsal eşbiçimliliğin yerel yönetimlerin elektronik hizmet kalitesi üzerine etkisinde e-devlet kapısının yeri
Effect of institutional isomorphism on e-service quality of municipalities and the the position of e-government gateway of Turkey
  1. Tez No: 547828
  2. Yazar: ZEKERİYA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu tez çalışması ile e-Belediyecilik konusunda Türkiye'de yapılan çalışmaların etkinlik, verimlilik ve etkililiği hizmet kalitesi bakış açısı ile ortaya konulması, politika yapıcılara ve uygulayıcılara geri bildirimler sağlanması ve e-Belediyecilik hizmetlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'daki 5 ilçe belediyesinin e-Belediyecilik ve e-Devlet Kapısı entegrasyonu yolculuğu kurumsal eşbiçimlilik teorisi ışığında araştırılmıştır. Bu belediyelerin e-belediye hizmetlerini geliştirmeleri ve sunmaları arkasında yatan faktörler, e-belediye hizmetleri arasındaki benzerlikler ve bu hizmetlerin kalitesi ile 3 farklı kaynaktan toplanan veriler analiz edilerek tavsiye ve yol haritası niteliğinde tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis e-Municipality efforts in Turkey are searched from the standpoint of efficiency and effectiveness in order to get useful report intended for use in policy making and technical improvements. By using case study as main research method, e-Municipality journey and e-Government Gateway integration of 5 metropolitan sub-provincial municipalities were investigated deeply. Development factors lying behind the existing e- services of given municipalities, similarities between e-services among the municipalities and the quality issues are brought into light with the intention to prepare an advisory road map.