Göç olgusunun çağdaş Türk resmine yansıması
Reflection of immigration to contemporary Turkish
  1. Tez No: 548266
  2. Yazar: PAKİZE DABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
nsanlık tarihi boyunca pek çok şekillerde ve değişik nedenlerden dolayı göçlerin olduğu bilinmektedir. Onu tetikleyen sebepler ortadan kalkmadıkça da devam etmesi muhtemel gözükmektedir. Göç veren ve alan yerin doğrudan etkilendiği bu süreçte; toplumsal yapıda önemli değişimler meydana gelmektedir. Sanat dalları da insanoğlunun yaşadığı bu tecrübeye duyarsız kalmamış ve bu kavramı duygusal, ideolojik, sosyolojik vs. boyutlarıyla farklı şekillerde yansıtmıştır. Göçler ve sonrasında özellikle aileyi bir arada tutan anne önemli bir rol oynar. Başta çocuklar olmak üzere diğer fertler ondan hem maddi hem manevi yardım bekler. Annenin çaresiz kaldığı durumlarda çocuklar travmalar yaşar. O, yaşı icabı olan bitenlerden habersizdir. İşte böyle acı tabloların, dramların ve diğer durumların resim sanatına yansıtılarak insanların duygu ve düşüncelerini bu olguya dikkat çekmek amaçlanmıştır. Bütün bu olaylar yaşanırken insanların, yaşananları kısmen hisseden, sıkıntısını çeken çocukların, geleceğe daha kaygılı ve umutsuz bakan bir insan topluluğu haline dönüşmesi mümkün görünmektedir. Bu travmanın tedavisi de oldukça zaman alacağa benzemektedir. Çalışmamızda göç olgusu ve göçün resim sanatına etkisi araştırılmıştır. Özellikle göçmenler ve yolculukları, kadın ve çocukların çektiği sıkıntılar ele alınıp üzerinde durulmuştur. Kullanılan sanat eserleri göç bağlamında göçün getirdiği sıkıntılar ile ilgili olanları kullanılmıştır. Göç konusu hem tek başına hem de kadın ve çocuk bağlamında ele alınıp sanatçı analizleri ve konularıyla sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that there are migrations in many forms and for various reasons throughout human history. The causes that triggered him seem likely to continue until he has disappeared. In this process, where the migrant and the receiving place are directly affected; important changes occur in the social structure. The branches of art are not insensitive to this experience of mankind and this concept is emotional, ideological, sociological and so on. The dimensions are reflected in different ways. Migration and, in particular, the mother who holds the family together play an important role. Other individuals, especially children, expect both material and moral help from him. Children are traumas when the mother is helpless. He is unaware of what is happening with his age. This pain is reflected in the art of pain, drama and other situations are reflected in the art of people's feelings and thoughts to draw attention to this fact. While all these events are taking place, it seems possible that the people, who feel the part of the people who are experiencing them, become a group of people who are looking at the future more anxious and hopeless. The treatment of this trauma also seems to take quite some time. In our study, the effect of immigration and migration on painting were investigated. Especially the migrants and their travels, the problems of women and children were discussed and focused on. The works of art used in the context of migration are related to the problems of migration. The issue of immigration is addressed both individually and in the context of women and children and is limited to artist analysis and topics.