Cisplatin toksisitesi üzerine kalsiyum kanal blokörlerinden Verapamil'in etkileri
The Effects of Verapamil on cisplatin toxicity
- Tez No: 54831
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Cisplatin toksisitesi üzerine verapamilin etkilerini araştırma amacı ile yapılan bu çalışmada, ağırlıkları 180-270 g olan 2-2.5 aylık erkek ve dişi 42 adet Rattus norvegicus türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubu olan I. gruba 0.3 mi serum fizyolojik, II. gruba 0.2 mg/kg verapamil, III. gruba 2 mg/kg verapamil, IV. gruba 5 mg/kg cisplatin, V. gruba 0.2 mg/kg verapamil + 5 mg/kg cisplatin ve VI. gruba da 2 mg/kg verapamil + 5 mg/kg cisplatin verildi. Verapamil cisplatin enjeksiyonunda önce 3 gün boyunca hergün aynı saatte intraperitoneal olarak verildi. Cisplatin ise verapamil enjeksiyonunun bitiminden sonraki 4. günde tek doz halinde intraperitoneal olarak uygulandı. Bu çalışma sonunda deney bitiminden 24 saat sonra IV. grupta ürik asit, serum kreatinin, hematokrit değerlerinde kontrole göre önemli derecede artış görüldü. Bunların dışında idrar hacmi, üre azotu ve potasyum elektroliti yükselip, idrar kreatinini, kreatinin klerensi, SGOT, SGPT ve ALP aktiviteleri ile sodyum, klor ve kalsiyum elektrolitleri azalma göstersede kontrole göre istatistiksel açıdan önemli fark bulunamadı. Buna karşılık V. ve VI. gruplarda idrar üre azotu ve ürik asit seviyeleri ile serum kreatinindeki azalma kontrol grubuna yakındı. Ancak bu gruplarda SGOT aktivitesi ve klor elektroliti önemli düzeyde azalırken, VI. grupta bunlara ilave olarak kalsiyum elektrolitide önemli düzeyde azaldı. Bu azalmaların sebebininde verapamilden dolayı olabileceği görüldü. ÇalışmaIV sonunda IV., V. ve VI. gruplarda kontrole göre kromatid tipi gap sayısında artış görülsede anlamlı bulunmadı. Histolojik çalışmada ise böbrek dokusunda düşük doz verapamil verdiğimiz V. grupta belirgin bir iyileşme gözlendi. Sonuç olarak cisplatinin toksisitesi üzerine, verapamilin koruyucu etki yaptığı, bu koruyucu etkinin düşük doz verapamil verilen V. grupta daha da fazla olduğu tespit edildi. Anahtar Kelimeler : Alkalen fosfataz, cisplatin, kromatid tipi gap, serum glutamik oksaloasetik transaminaz, serum glutamik pirüvik transaminaz, verapamil.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to search the verapamil effects on cisplatin toxicity, in this study, 42 Rattus norvegius male and female which weighed between 180-270 g. and which were 2-2.5 months old, were used. Rats divided into 6 groups. To the 1st group, which was control group, 0.3 ml serum phsiological, to the Ilnd group 0.2 mg/kg verapamil, to the Illrd group 2 mg/kg verapamil, to the IVth group 5 mg/kg cisplatin, to the Vth group 0.2 mg/kg verapamil and 5 mg/kg cisplatin was given. Verapamil was given intraperitoneally everyday, at the same time, for 3 days before cisplatin injection. Cisplatin was given intraperitoneally after finishing verapamil on the 4th day by single dose. 24 hours after finishing the experiment, an important increase was seen on the values of uric acid, serum creatinine and hematokrit on the IVth group when compared with control group. All in all, significat difference wasn't seen from the point of statistics in spite of urine volume, urea nitrate and potassium electrolyte increased and creatinine, creatinine clearence, SGOT, SGPT and ALP activities and sodium, cloride and calcium electrolytes showed decrease. But, urine, urea nitrate and uric acid levels and the decrease on serum creatinine in the Vth and Vlth groups were dose to the control group. However in these groups SGOT activity and cloride electrolyte decreased significantly, in the Vlth group calcium electrolyte decreased significantly. It was seen that the reasons for these decreases might have been caused byVI verapamil. At the end of the study, when compared with the control group there was increase on the number of chromatid typed gaps in the IVth, Vth and Vlth groups but it was considered meaningless. On the histological study it was seen a certain recovery on the Vth group which had been given low dose of verapamil to kidney tissue. As a result, it was determined that verapamil had a preserving effect on cisplatin toxicity, and this preserving effect was greater on the Vth group which had been given low dose of verapamil. Key words : Alkaline phosphatase, cisplatin, chromatid typed gap, serum glutamic oxalacetic transaminase, serum glutamic pyruvic transaminase, verapamil.