Kamu kurumlarında stratejik planlama: Kastamonu Üniversitesi 2015-2019 yılları arası stratejik planın analizi
Strategic planning in public institutions and the investigation of the strategic plan of Kastamonu University between 2015-2019
  1. Tez No: 548735
  2. Yazar: MURAT ULUKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle ortaya çıkan değişimler ve rekabetin giderek yükselmesi daha planlı olma ve değişime ayak uydurma ihtiyacını da gündeme getirmiştir. Ortaya çıkan çeşitli ihtiyaçlar üniversitelerin değişime ayak uydurmasına yol açarak kalite, verimlilik, hesap verilebilirlik ve dolayısıyla şeffaflık, katılımcılık ve etkinlik gibi stratejik yönetim ve planlama için önem arz eden kavramlara odaklanılmasına sebep olmuştur. Stratejik planlama sayesinde üniversiteler yer aldıkları konumu tanıma, geleceğe yönelik hedefler oluşturma ve bu hedefleri maliyetlendirme çalışması ile stratejik planın uzun vadede durumunu izleme ve değerlendirme imkanı bulmuşlardır. Çalışmada, stratejik planın ne olduğu ve önemi ortaya konularak kamu kurumlarında stratejik planlama incelenmiş ve bu bağlamda da Kastamonu Üniversitesi'nin 2015-2019 yılları arası için hazırladığı stratejik planın içerik analizi yapılmıştır. Kurumun 2015-2019 yılları arası stratejik planında belirttiği misyon, vizyon, değerler, stratejik amaçlar ve hedefler, güçlü ve zayıf yönler, fırsatlar ve imkanlar değerlendirilmiş ve stratejik planlama için önem taşıyan kavramların kurumun var olan stratejik planında ne ölçüde yer aldığı frekans analiz yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The changes that have emerged due to the effect of globalization and the increasing competition have brought the need to be more planned and to keep up with the change. The various needs that have emerged have led universities to adapt to change, focusing on concepts that are important for strategic management and planning, such as quality, efficiency, accountability and therefore transparency, participation and effectiveness. Thanks to strategic planning, universities have the opportunity to recognize the position they were in, to create targets for the future including their feasibility plans and to monitor and evaluate the long-term status of the strategic plan. In this study, the strategic planning and the importance of the strategic plan in public institutions were examined and content of the strategic plan prepared by Kastamonu University for the years 2015-2019 was analyzed. The mission, vision, values, strategic goals and targets, strengths and weaknesses, opportunities and chances, which are stated in the strategic plan between the years 2015-2019, are evaluated and the extent to which the concepts that are important for strategic planning are included in the existing strategic plan of the institution are examined by frequency analysis method.