Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde kamu idaresi reformuna yönelik talepler ve vatandaşın 'İyi yönetilme hakkı' açısından kamu hastanelerindeki yeni yapılanmanın incelenmesi
Turkey's European Union accession process in public administration reform for citizens demand and 'Well managed right' in restructuring investigation in terms of public hospitals
  1. Tez No: 548857
  2. Yazar: KADRİYE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Avrupa Birliği, oluşturduğu kendine özgü kurumsal yapı ile uluslar arası ilişkiler disiplinine yeni bir entegrasyon boyutu kazandırmıştır. Hükümetler arası işbirliğinin çok ötesinde geliştirilen bu entegrasyon modeli, çok uluslu bütünleşme sürecinde üye ülkelerin bazı egemen yetkilerini Birlik kurumlarına devretmesi esasına dayanır. Uluslar üstü bir yapı olan Avrupa Birliği son yıllardaki sağlık politikaları alanındaki yetkilerini genişletmiş ve derinleştirmiştir. Avrupa Birliğinin sağlık politikaları çerçevesinde oluşan bu yetkilerinin gerek üye ülkeler ve gerekse aday ülkeler açısından etkileri ve sonuçları olmaktadır. Araştırma tarihçi metoda ve bu metot bağlamında kaynak tarama tekniğine dayalıdır. Türkiye de Avrupa Birliği ile bu ilişkilerinin bir sonucu olarak diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da reform ve uyum politikaları ile katılımı hızlandırmayı amaçlamıştır. Türkiye Avrupa Birliği sürecinde hasta haklarının temel insan haklarından farklı olmadığını kabul etmiş ve bu alanda çeşitli reformlar yapmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union has gained a new integration dimension to the discipline of international relations with its unique institutional structure. This integration model, developed far beyond intergovernmental cooperation, is based on the fact that the member states transfer some sovereign powers to the Union institutions in the process of multinational integration. The transnational structure of the European Union has expanded and deepened its competencies in the field of health policies in recent years. These powers, which are formed within the framework of the health policies of the European Union, have implications and consequences both for the member states and for the candidate countries. The research is based on the method of the historian method and the source scanning technique in the context of this method. Turkey in the field of health, as in other areas as a result of this relationship with the European Union aimed at accelerating reforms with the participation and cohesion policies. Turkey has accepted that differs from the basic human rights of patients' rights in the European Union accession process, and made several reforms in this area.