Oy verme davranışının kuşak teorisi ve politik pazarlama çerçevesinde incelenmesi: 2017 referandumu üzerine bir araştırma
The investigation of the voting behavior in theframework of the generation theory and politicalmarketing: A research on the 2017 reference
  1. Tez No: 561244
  2. Yazar: EMİNE NURCİHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Politik pazarlamada amaç, seçmen ihtiyaç ve isteklerinin doğru tespit edilebilmesi, seçmenlere yönelik pazarlama politikalarının oluşturulması, uygulanması ve en nihayetinde siyasal süreçte sürdürülebilir bir seçmen memnuniyeti ve buna bağlı olarak seçmen sadakati oluşturulabilmesidir. Özellikle, aldığı oy oranına bakılmaksızın seçimlerde ikinci olan partinin seçimi kaybetmiş sayıldığı ve bu nedenle rekabetin acımasız boyutlarda yaşandığı politize oranı yüksek toplumlarda, rakiplerden farklılaşarak ön plana çıkmak siyasetin uygulayıcı aktörlerinden olan siyasal partiler için son derece önemlidir. Bu farklılaşmanın yaratılabilmesi için rakiplerin, pazarın ve diğer değişkenlerin iyi analiz edilmesi, pazarın bölümlendirilmesi, konumlandırmaya bağlı politikaların ve rekabete bağlı stratejilerin oluşturulması ve uygulanması çok önemlidir. Bu farklılaşmayı ortaya koymak için siyasal patiler ve adaylar pazarlama uygulamalarından ve pazarlama karması elemanlarından verimli bir şekilde yararlanmak zorundadırlar. Bu araştırma 2017 Anayasa değişikliği referandumunda, seçmenlerin oy tercihleri üzerinde etkili olan bazı siyasal ve sosyal etkenlerin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır ve bireylerin içinde bulundukları kuşaklara göre bu seçim boyunca yürütülen bazı politik pazarlama unsurlarından etkilenme düzeyleri araştırılmıştır. Bu doğrultuda Gaziantep'te on sekiz yaş ve üzerinde olan 1230 katılımcıyla yüz yüze anket gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiki analizlere tabi tutulmuştur. Bu kapsamda, yaş kuşakları ile referandumda kullanılan oy arasında farklılıklar olduğu görülmüştür. Referandum metnini okuma durumundaki artış hayır oyu kullanma olasılığını arttırdığı, bireylerdeki yaşlılık oranının artması evet oyu kullanma olasılığını arttırdığı, sempati duyulan partinin propagandalarından politik pazarlama faaliyetlerinden etkilenme düzeyinin yaşlılarda daha fazla olduğu, daha yaşlı kuşakların lidere duyulan sempatiden etkilenme düzeylerinin genç kuşaklara göre daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde giriş yapıldıktan sonra, ikinci bölümde ise kuşak teorisi ve pazarlama alanında kuşak teorisi ile ilgili yapılan çalışlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde politik pazarlama kavramına ve son bölümünde ise materyal ve yöntemden bahsedilmiş, Gaziantep ilinde oy verme yeterliliğine sahip olan seçmenler üzerinde uygulamalı bir çalışma yapılmış, konunun teorik kısmı daha belirgin hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of political marketing is to determine the voter needs and desires accurately, to create marketing policies for voters, to implement and ultimately to create a sustainable voter satisfaction in the political process and accordingly to create voter loyalty. Particularly, it is very important for political parties, which are the implementing actors of politics, to differentiate from their competitors in societies with high politicized rate where the party, which is the second in the elections, is deemed to have lost the election, and therefore competition is experienced in a ruthless dimension. In order to create this differentiation, it is very important that the competitors, the market and other variables are analyzed well, the market segmentation, the policies related to positioning and the strategies based on competition are established and implemented. In order to demonstrate this differentiation, politicians and candidates have to make use of marketing practices and marketing mixers efficiently. This study was carried out in order to examine the impact of some political and social factors on the voting preferences of voters in the referendum of the 2017 constitutional amendment and investigated the level of influence of individuals on some of the political marketing elements during this election. Accordingly, 1230 participants aged eighteen and over were interviewed face to face in Gaziantep. The data were subjected to statistical analysis. In this context, there were differences between the age groups and the votes used in the referendum. The increase in the reading status of the referendum results in an increase in the probability of using no votes, increasing the rate of old age in individuals, increasing the probability of using yes vote, increasing the level of being affected from the propaganda of political party from the party's sympathy party and the effect of sympathy with older leaders. It has been reached. The study consists of four parts. In the first part, after the introduction, in the second part, the studies on belt theory and belt theory are given. In the third chapter, the concept of political marketing and in the last part, material and method are mentioned and a practical study has been done on voters who have the right to vote in Gaziantep and the theoretical part of the subject has been made more prominent.