Bağlamada kullanılan zeybek tavrının kemanda uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
A research on the applicability of the zeybek manner which is being used on baglama to the violin
- Tez No: 549203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KARAELMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma bağlamada kullanılan zeybek tavrının kemanda uygulanabilirliği üzerine yapılmıştır. Kemana aktarım sürecinde bağlamada kullanılan zeybek tekniği, nota ve yorumlanış şekli göz önünde bulundurulmuştur. Bu araştırmanın çalışma evrenini TRT repertuarında ve çeşitli yazılı kaynaklarda yer alan zeybek tavrını içeren türküler, örneklemini ise bu türküler arasından seçilen 10 Zeybek türküsü oluşturmaktadır. Bu türkülerin keman eğitiminde uygulanmasına yönelik olarak uzman kanısına dayanılarak belirlenmiş ve tasnif edilmiştir. Tarama çalışması olan betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, bağlamadaki zeybek tavrının keman eğitiminde uygulanmasında kullanılacak olan tekniklerin belirlenmesi amacı doğrultusunda öncelikle kaynak ve literatür taraması yapılmıştır. Nitel araştırmalarda veri toplama yönteminde gözlem ve görüşmenin mümkün olmadığı durumlarda araştırmanın geçerliliğini arttırmak amacıyla araştırılacak olan probleme yönelik yazılı ve görsel kaynaklardan yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Verilerden elde edilen bulgular, yüzdeler (%) ile açıklanmıştır. Bulgular öncelikle tablo ve şekiller halinde gösterilmiş sonrasında sözel olarak ifade edilmiştir. Bulgulardan çıkan sonuçlar özetlenerek çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been processed on applicability of the Zeybek manner which is being used on baglama to the violin. On the process of transmission to violin, the Zeybek technic, notes and playing technics of ballads are considered. The target population of the study are the ballads present on TRT (Turkish Radio and Television) repertoire and various written sources. Research samples are 10 of the zeybek ballads chosen within this target population. They are sorted out upon the expert opinion of these ballads suitability for violin education. Descriptive research method is used as survey method. First of all, in this research source and literature was surveyed with the aim of determining the technics for application of Zeybek manner in baglama on the violin education. Written and visual sources on this subject has been used to improve the effectualness of the research when observation or interview is not possible in data acquisition on qualitative research. Research data was analyzed with statistical methods. Finding of the analysis were explained and shown by (%) percentages. Finds were shown by tables and figures previously than stated verbally. The results of the finds summarized and various recommendations developed accordingly.