Maden kanunlarına uygun olarak Türkiye'deki maden alanlarının bilgisayar ortamında değerlendirilmesi
- Tez No: 55012
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZIL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
MÂDEN KANUNLARINA UYGUN OLARAK TÜRKİYEBEKİ. MADEN ALANLARININ BİLGİSAYAR ORTAMINDA DE?ERLENDİRİLMESİ ( Yüksek Lisans* Tezi) Admam ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağîistos 1996 ÖZ Maden Projesinde, Maden Kanunlarına uygun olarak verilen ve maden alanlarını içeren ruhsatların bilgisayar ortamında değerlendirilmesi yapılmıştır.İlişkisel veri tabam (Relational Database) ile oluşturulan Maden Ruhsat bilgileri, nesne yönelimli bir program geliştirme aracı olan Delphi ortamında yeterince güçlü derleyicilerle ve Delphi ortamının sağladığı Grafik özellikleri altoda uyumlu bir şekilde geliştirilerek Maden Projesi allında toplanmıştır. Maden bilgilerinin bulunduğu ilişkisel veri tabam uluslararası standartlarda olup bu bilgilerin diğer ortamlara ( SQL veri tabanlarını baz alan veri yönetim bilişim sistemleri ) uyumu sağlanmış olup, gerektiğinde bilgi ağı ortamlarında Maden bilgilerine erişim, bilgi yönetimi ve paylaşımı gibi özellikler sunulmaktadır.Maden Projesinde de ilişkisel veri tabam üzerinde yapılan sorgulamalar SQL ( Yapılandırılmış Sorgu Dili ) komutları ile yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF MINING FIELDS OF TURKEY ON THE COMPUTERIZED MEDIA IN ACCORDANCE WITH THE MINING LAW (M.Sc. Thesis) Adnan ÖZDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August, 1996 ABSTRACT In this Mining Project, licenses covering the mining fields that were granted in complience with the Mining Law were evaluated on the computerized media. Mining license data that is formed by Relational Database was further developed into Mining Project by making use of Delphi Media-an object oriented programming method-with its effective compliers and graphical images. The Relational Database covering mining data is of international standarts and compatible with any other media (systems based on SQL data managing). When needed it also present capabilities of accessing mining data, data management and sharing on networks. In the project, interrogations are achieved through SQL commands.