Eğitimin dışsallıklarına ilişkin öğretim elemanları ve üniversite öğrencilerinin görüşleri
The opinions of academic staff and university students about the externalities of education
  1. Tez No: 550223
  2. Yazar: HAKKI TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada, eğitimin dışsallıklarına ilişkin öğretim elemanları ve üniversite öğrencilerinin görüşlerinin çözümlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma araştırma deseniyle yapılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda hedef evren, Ankara İlinde bulunan devlet ve vakıf üniversitelerindeki 18688 öğretim elemanı ve 302945 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Tabakalı ve seçkisiz örneklem alma yöntemi kullanılarak elde edilen örneklemde, 376 öğretim elemanı ve 384 üniversite öğrencisi yer almıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise araştırmaya, ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen çalışma grubuna uygun olarak sekiz öğretim elemanı ve yedi üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda toplanan veriler, yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise katılımcılarla gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen verilere içerik analizi uygulanarak ilgili görüşler betimlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretim elemanları ve üniversite öğrencileri, toplumda eğitim düzeyinin yükselmesiyle; toplumda anlayışın yükseleceği, bireylerin topluma uyumunun gelişeceği, toplumda aklın kullanımı ve bilimselliğin daha çok geçerli olacağı gibi görüşlere orta üst düzeyde katılmışlardır. Eğitimin politik işlevli dışsallıkları boyutunda, öğretim elemanlarının görüşleri cinsiyetlerine göre karşılaştırıldığında kadın öğretim elemanlarının lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin, eğitimin politik, ekonomik işlevli dışsallıklarına ilişkin görüşleri ve eğitime ilişkin genel görüşleri üniversite türü değişkenine göre anlamlı biçimde farklılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the opinions of academic staff and university students about the externalities of education. The study was carried out with a mixed research design which used a combination of quantitative and qualitative research methods. In the quantitative dimension of the study, the target population consists of 18688 academic staff and 302945 university students in the State and Foundation universities in Ankara. The sample was composed of 376 academic staff and 384 university students using stratified and random sampling method. In the qualitative dimension of the study, eight academic staff and seven university students participated in the study with the criterion sampling method. The data collected in the quantitative dimension of the study were interpreted by percentage distribution, arithmetic mean and standard deviation values. In the qualitative dimension of the study, the data obtained via the interviews were analyzed by using content analysis. According to the findings of the study, the academic staff and university students agreed at slightly above middle level such as opinions, with the increase in the level of education in society; the understanding in society, the adaptation of individuals to society, the use of reason and validity of scientific in society increase. When the opinions of the academic staff about the externalities of education were compared according to the gender a significant difference was observed in favor of female academic staff's opinions on the dimension of the politically functioning externalities of education. The opinions of university students on the political, economic functional externalities of education and their general views on education differed significantly according to the type of university.