Uydu haberleşme sistemi ve televizyon yayıncılığı
- Tez No: 55026
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. LAMİ TAPLAMACIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada ilk olarak uzay ortamı kullanılarak haberleşme sağlanması fikrine yer verilmiştir. Daha sonra uydu haberleşme çeşitlerine değinilmiş ve kullanılan frekans bandları verilmiştir. Televizyon uydu yayıncılığına ait teknik bilgiler verildikten sonra yer istasyonundaki elemanlar incelenmiştir. Daha sonraki bölümlerde sırasıyla Uydudan alınan TV sinyallerinin yerel dağıtımı, yerel sistemlere göre karşılaştırılması ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Yayın uydularının planlanmasına yönelik uluslararası çalışmalardan bahsedilmiştir. Bir sonraki bölümde Uydu Haberleşme Parametreleri ve Hesaplan matematiksel formüllerle desteklenmiştir. Uydu yayıncılığı uygulamalarından bahsedilip INTELSAT, EUTELSAT gibi organizasyonlar hakkında bilgi verilmiştir. Bir başka bölümde gelecekteki uydu video standartlarından sözedilmiştir. Son bölümde TÜRKSAT IB ile ilgili teknik bilgiler verilip ekteki dokümanlarla konu. açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study given to the idea of communication using space. After that, satellite communication types and used frequency bands have been given. Following the technical aspects of satellite TV broadcasting ground station parts analized. In the next chapters, local disturbition of TV signals received from satellite, comparision with respect to local system have been ill detail mentioned. International studies relating to the world-wide planning of broadcasting satellites have been presented. In the next sections Satellite Communication Parameters and Calculations have been supported by mathematical formulas. Satellite Broadcasting applications have been mentioned and information about organizations such as INTELSAT, EUTELSAT have been given. In the remaining part, future's satellite video standarts have been introduced. Finally, relating to the TURKSAT project technical information have been given and supported by appendixes. Key Words : Satellite Communication