Ortaokul öğrencilerinin küresel ısınmaya yönelik bilgi ve algılarının incelenmesi
Investigation of middle school students' knowledge andperceptions of global warming
- Tez No: 550336
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokulda öğrenim görmekte olan 5. - 8. sınıf öğrencilerinin küresel ısınma hakkındaki bilgi ve algılarının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Hatay İli Defne İlçesinde bulunan ortaokullarda, 2015-2016 öğretim yılının ikinci döneminde öğrenim gören 667 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Küresel Isınmaya Yönelik Bilgi Belirleme Ölçeği”ve Boyes, Stanisstreet ve Yongling, (2008) tarafından kullanılan, Aksan, (2011) tarafından Türkçeye çevrilmiş olan“Küresel Isınma Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 18 programı kullanılmıştır. Ölçek geliştirme aşamasında faktör analizi; istatiksel veri analizinde parametrik olmayan Kuruskal Wallis H-testi ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Küresel Isınma Bilgi Ölçeği üzerinde yapılan analizler sonucunda KR-20 güvenilirlik katsayısı 0.850 olarak bulunmuş; algı ölçeğinde ise Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı 0.843 bulunmuştur. Analiz sonuçları, ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Çalışmaya katılan kız ve erkek öğrencilerin küresel ısınma bilgi düzeyleri arasında cinsiyete göre Mann Whitney U testi sonucunda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (U = 52297,500; p= 0,183> 0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate middle school 5th – 8th grade students' knowledge and perceptions of global warming. The study group of the current research is comprised of 667 students attending middle schools in the Defne province of the city of Hatay in the second term of 2015-2016 school year. As the data collection tools,“The Scale of Knowledge about Global Warming”developed by the researcher and“The Global Warming Perception Scale”ın used by Boyes, Stanisstreet and Youngling, (2008) and translated to Turkish by Aksan (2011) were used. In the analysis of the collected data, SPSS 18 program package was used. In the scale development process, factor analysis was employed and in the statistical data analysis, non-parametric tests Kuruskal Wallis H-test and Mann Whitney U test were used. As a result of the analyses conducted on the data collected through the Scale of Knowledge about Global Warming, the KR-20 reliability coefficient was found to be 0.850; the Cronbach Alpha reliability coefficient for the Global Warming Perception Scale was calculated to be 0.843. The results of the analyses show that the developed scale is valid and reliable. The results of the Mann Whitney U test have revealed that there is no gender-based significant difference between the global warming knowledge levels of the female and male participants (U= 52297,500; p= 0,183> 0,05).