Bilgisayar destekli kavramsal tasarım
- Tez No: 55044
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN R. BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
BIGISAYAR DESTEKLİ KAVRAMSAL TASARIM ( Yüksek Lisans Tezi ) Hasan Basri SA?IR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSİTİTÜSÜ Şubat 1996 öz Bu tez, bilgisayar destekli kavramsal tasarım alanında yürütülen bir araştırma çalışmasını rapor etmektedir. Pahl ve Beitz'in sistematik yaklaşımı kullanılarak bir dizi kavramsal tasarım problemleri fonksiyon yapılan vasıtası ile modellenmiş ve daha sonra bunlara ait bilgisayar programlan hazırlanmıştır. Programlama dili olarak Prolog 2.0 kullanılmıştır. Hazırlanan bu programların kullanılması ile gezer punta ve matkap tezgahının kavramsal tasarımlan yapılabilmektedir. Ayrıca çeşitli elektrik motor ve yatak seçimleri de mümkün olabilmektedir. Anahtar Kelimeler Bilim Kodu Sayfa Sayısı Tez Yöneticisi CAD, Kavramsal Tasarım 225.07.01 131 Yrd. Doç. Dr. Hüseyin R. BÖRKLÜ
Özet (Çeviri)
m COMPUTER AIDED CONCEPTUAL DESIGN ( M. Sc. Thesis) Hasan Basri SA?IR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1996 ABSTRACT This thesis reports research work in the field of computer aided conceptual design. Based upon the systematic approach of Pahl and Beitz's a number of design problems were modeled, by means of function structures, and their computer programs have been created. Prolog 2.0 was used as a programming language. By the use of those created programs it is possible to achieve the conceptual design of a drilling machine and tailstock of a lathe. Moreover it is also possible to select various types of electric motors and bearings. Key Words CAD, Conceptual Design Scientific Code : 225.07.01 Number of Pages : 131 Supervisor Dr. Hüseyin R. BÖRKLÜ