Hergelen meydanı çevre düzenleme ve korumasına ilişkin öneriler
- Tez No: 55045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
HERGELEN MEYDANI ÇEVRE DÜZENLEME VE KORUMASINA ÎLISKIN ÖNERİLER (YUksek Lisans Tezi) Cigdem Belgin TIPI GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1996 ÖZ Bu çalışmada, Ankara kentinin tarihi boyunca geçirdiği değişimlerle birlikte, meydanlar hakkında genel bir araştırma yapılmış ve meydanların kent yaşamındaki önemi vurgulanmıştır. Meydanları oluşturan öğeler belirlenerek bu öğelerin meydan form ve düzenine olan etkileri incelenmiştir. Bu çerçevede TUrkiye Cumhuriyeti 'nin başkenti ve planlı ilk kenti Ankara'nın Cumhuriyet dönemi kentsel gelişimine tanıklık etmiş Hergelen Meydanı 'nın glinUmüzdeki işlevsel durumu ve kente katkısı; Meydanda, Belediye tarafından gerçekleştirilen düzenlemeler de dikkate alınarak yerinde yapılan gözlemlerle belirlenmiştir. Bu süreçte planlı dönemler ile bu dönemler boyunca meydana ilişkin getirilen kararlar ve hazırlanan planlar da incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda yapılan değerlendirmeler ışığında Hergelen Meydanı 'nın yaşatılması ve kent yaşamında yerini, yeniden alabilmesi için öneriler getirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : Yrd. Doc Dr. Nihal CETÎNTURK
Özet (Çeviri)
PROPOSALS ON (LANDSCAPE) REGULATION AND PRESERVATION OF THE HERGELEN SQUARE (M. Sc. Thesis) Cigdem Belgin TIPI GAZI UNIVERSITY January 1996 ABSTRACT In this study, together with a general research on squares, the change in the city form of Ankara through the history is observed. The significance of squares / open spaces in urban life is stressed. The elements that form a square are determined in order to analyse their effects on form and order of the squares. In this frame, contemporary condition of the Hergelen Square that has been significant in Ankara, the first planned city and the capital of the Turkish Republic, and its contribution to the town is analysed. This is done by observing the municipal regulations on the site itself. The planned periods, together with the decisions and plans concerning the square during these periods are observed. After the evaluation as a result of these analysis some proposals were made in order to have the Hergelen Square appear in the city as a part of it. Science Code Key Words Page Number Adviser Assist. Prof. Dr. Nihal CETINTURK ii