The Conceptual design of a tilt-duct VTOL UAV
Açı verilebilir kanal-içi-pervane/motor sistemli bir insansız hava aracının (İHA) kavramsal tasarımı
- Tez No: 93021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET Ş. KAVSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
oz AÇI VERİLEBİLİR KANAL-İÇİ-PERVANE / MOTOR SİSTEMLİ BİR İNSANSIZ HAVA ARACININ (İHA) KAVRAMSAL TASARIMI ARMUTCUOĞLU, Özlem Yüksek Lisans, Havacılık Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet Ş. KAVSAOĞLU Aralık 2000, 272 sayfa Bu tezde, Açı Verilebilir Kanal-îçi-Pervane Sistemli bir İnsansız Hava Aracı'nın tasarım süreci sunulmaktadır. Bunun yanısıra, yazarın Visual Basic 5.0T programlama dilinde uçağın cephe oranını optimize etmek amacıyla geliştirdiği, çeşitli uçak ve insansız hava araçlarına uygulanabilen, bir bilgisayar programı tanıtılmaktadır. Öncelikle, kavramsal tasarım süreci açıklanmıştır. Bu süreç, geniş bir kaynak araştırmasıyle başlayıp; Airfoil ve Geometri Seçimi, Ön Boyutlama, Kararlılık ve Kontrol, vb., gibi başlıklarla devam etmektedir. Bu sürecin son bölümünde uçağın yaklaşık bir maaliyet fiyatı hesaplanmaktadır. 'Açı Verilebilir Kanal-İçi-Pervane Sistemli İnsansız Hava Aracı'nın tasarımı ve kontrol analizleri yazarın da aktif bir üyesi olduğu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi 'nden bir araştırma grubunun ortak bir çalışmasıdır. Tasarım konusu olan insansız hava aracı, bir helikopterin dikine kalkış kapasitesiyle, geleneksel bir uçağın ileri uçuş performansını birleştirir. Uçak, gövdenin her iki yanında, kanatların ucunda yer alan kanallara sahiptir. Bu kanalların içinde iki pervane kanatlı, piston-pervane motorları bulunur. Uçak temel olarak, tarımsal hava gözlemleri, trafik gözlemi, hava kirliliği tesbiti, meteoroloji kaynaklı veri toplanması, petrol boru hattı gözetimi, orman yangını erken tesbiti, gibi sivil amaçlı kullanımlara yönelik tasarlanmıştır.Tezin son bölümünde cephe oranı optimizasyonu için geliştirilmiş olan bilgisayar programı tanıtılmaktadır. Bu programda Visual Basic 5.0 programa dili kullanılmıştır. Program web-uyumlu ve kullanıcı dostu olmak, kullanımı kolay bir görsel yapıya sahip olmak gibi özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Anahtar Kelimeler : Dikine Kalkış / İniş, İnsansız Hava Aracı, Açı Verilebilir Kanal-içi- Pervane/Motor Sistemi, Kavramsal Tasarım, Tasarım Optimizasyonu, Bilgisayar Programı - Visual Basic 5.0T. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CONCEPTUAL DESIGN OF A TILT-DUCT VTOL UAV ARMUTCUO?LU, Özlem M.S., Department of Aeronautical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. KAVSAO?LU, Mehmet Ş. December 2000, 272 pages In this thesis, the conceptual design of a newly developed 'Tilt-Duct' VTOL UAV is presented. Besides a Visual Basic 5.0 T computer program is introduced which is developed by the author to enable Aspect Ratio optimization of UAVs and numerous types of aircraft. First, the conceptual design process is presented. This process begins with a broad literature survey, continues with Airfoil and Geometry Selection, Initial Sizing, Stability and Control, etc. and ends with an approximate cost analysis of the designed UAV. The design and control analysis of the newly developed 'Tilt-Duct VTOL UAV is a co-work of a research group from Middle East Technical University, where the author is an active member. The design UAV combines the vertical takeoff capability of a helicopter and the forward flight performance of a conventional aircraft. It has two ducts located at the wing tips. Inside the ducts, there exists piston propeller engines with two propellers. It is basically designed for civil purposes, such as aerial surveys for agriculture, traffic monitoring and pollution control; meteorological data collection; pipeline survey; early forest fire detection; etc. In the final chapter of this thesis, the Aspect Ratio Optimization computer program which is built by use of Visual Basic 5.0T programming language is introduced. This iiiprogram has the characteristics of being web-interactive, user-friendly, and having an easy-to-use visual interface. Keywords : VTOL, UAV, Tilt-Duct, Conceptual Design, Design Optimization, Computer Program- Visual Basic 5.0 T. IV