Poliakrilonitrilin poli (metilmetakrilat metakrilik asit) silfonlanmış polistiren ve iyonomerleri ile karışabilirliği
  1. Tez No: 55056
  2. Yazar: SERPİL SEVİNÇ EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
POLİAKRİLONİTRİL'İNPOLİ(METİLMETAKRİLAT-METAKRİLİK ASİT), SÜLFONLANMIŞ POLİSTİREN VE İYONOMERLERİ İLE KARIŞABİLİRLİ?Î (Yüksek Lisans Tezi) Serpil Sevinç EKŞİO?LU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZET Bu çalışmada; poliakrilonitril'in (PAN) poli(metilmetakrilat- metakrilik asit) kopolimeri [P(MMA-MA)], sülfonlanmış polistiren (SPS) ve bunların iyonomerleri ile karışabilirliği araştırıldı. Deneysel çalışma iki kısım halinde gerçekleştirildi. Birinci kısımda PAN/P(MMA-MA) ve iyonomerleri; ikinci kısımda PAN/SPS ve iyonomerleri çalışıldı. Karışımlar üç farklı kütle kesirinde (%25, %50, %75) çözeltiden karıştırma tekniği ile hazırlandı. İyonomerler, P(MMA-MA) veSPS'i NaOH, Mg(Ac)2 ve Zn(Ac)2 kullanarak değişik yüzdelerde nötrleştirerek sentezlendi. Polimer karışımları, 25 °C'de DMF "de yapılan seyreltik çözelti viskozite ölçümlerinden bulunan parametreler (Ab.j^a), FTIR, DSC ve optik görünüm teknikleri ile karakterize edildi.Karışım bileşiminin, iyonomerlerde kullanılan iyon türü ve yüzdesinin karışabilirliğe etkileri incelendi. Genel olarak, karışabilirliğin; iyonik gruplar içeren karışımlarda arttığı, iyonomerdeki metal iyonunun valansı, büyüklüğü ve yüzdesi arttıkça, azaldığı gözlendi. Bilim Kodu : 4050402 Anahtar Kelimeler : Polimer karışımları, İyonomer, karışabilirlik, kopolimer, sülfonlanmış polistiren, metilmetakrilat metakrilik asit kopolimeri Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Oya Şanlı Prof.Dr. Leyla Araş.
Özet (Çeviri)
HI MISCIBIL1TY OF POLYACRYLONITRILE WITH POLY(METHYLMETHACRYLATE-METHACRYLIC ACID), SULFONATED POLYSTYRENE AND THEIR IONOMERS. (M.Sc. Thesis) Serpil Sevinç EKŞİO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1996 ABSTRACT In this study; miscibility of polyacrylonitrile (PAN) with poly (methylmethacrylate-co-methacrylic acid) [P(M MA-MA)], sulfonated polystyrene (SPS) and their ionomers was investigated. Experimental study was achieved in two parts. In the first part, PAN/P(MMA-MA) and its ionomers; in the second part PAN / SPS and its ionomers were studied. Blends were prepared in three different weight fractions (25%,50%,75%) using solution blending technique. Ionomers were synthesized by neutralizing P(MMA-MA) and SPS using NaOH, Mg(Ac)2 and Zn(Ac)2 with different percentages.IV The polymer blend mixtures was characterized by the parameters (Ab,n,a), found from the dilute solution viscosity measurements carried out in DMF at 25 °C and FTIR, DSC and optical apparance techniques. The effects of blend composition, type and percentage of ion used in ionomers on miscibility was examined In general; it was abserved that miscibility increased in the blends which contain ionic groups, however decreased when the valency, size and the percentage of the metal ion in ionomer is increased Science Code Key Works Adviser 4050402 Polymer blends, ionomer, miscibility, copolymer, sulfonated polystyrene, methylmethacrylate-methacrylicacid copolymer. Prof.Dr. Oya Şanlı Prof. Dr. Leyla Aras.