Yeni kurumsal iktisat neoklasik kurumsal iktisat mı? Kurumsal iktisat perspektifiyle yeni kurumsal iktisat üzerine bir irdeleme
Is new institutional economics neoclassical institutional economics? An analysis on new institutional economics from the institutional economics perspective
- Tez No: 550639
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SERDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Kurumsal, neoklasik ve yeni kurumsal iktisat, iktisadi düşünceler tarihinin farklı dönemlerinde, kendine önemli yer edinmeyi başarmış iktisadi yaklaşımlar olarak bilinmektedir. Adı geçen üç iktisadi yaklaşım incelenerek, kurumsal iktisat gözlüğüyle yeni kurumsal iktisat yaklaşımının, kurumsal ve neoklasik iktisat yaklaşımları arasında nasıl bir noktada konumlandırılabileceği ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu doğrultuda yapılan araştırma ve incelemeler,“yeni kurumsal iktisat, kurumsal iktisada katkı mı sağlıyor, onun devamı mıdır yoksa neoklasik iktisadın farklı bir versiyonu mudur?”sorusunun cevabını aramayı ve bulmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Institutional, neoclassical and new instiutional economics are known as economic approaches that have succeeded in gaining important places of their own in the history of economic thoughts. By examining these three economic approaches, it will be tried to identify how the new institutional economics approach is positioned in between the institutional and neoclassical economics approaches by looking through the glasses of institutional economics. The researches and analyses to be made in this direction aim at looking for and finding the answer to the question of“does the new institutional economics contribute to the institutional economics and is it the continuation of it or a different version of the neoclassical economics?”.