Sürdürülebilir turizm kapsamında Edirne ve yerel halkın tutumu
The attitude of local people and, Edirne within the context of sustainable tourism
  1. Tez No: 551085
  2. Yazar: TUĞÇE BEDÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Araştırmanın amacı, yerel halkın sürdürülebilir turizm gelişimine yönelik tutum düzeylerinin değendirilmesidir. Araştırma, Edirne ilinde gerçekleştirilmiş ve demografik özelliklerin de bulunduğu anket yöntemi ile 457 katılımcıya ait veriler elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 25 programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yerel halkın, sürdürülebilir turizm gelişimine yönelik ifadelere katılımlarınında yüksek katılım göstermesi ile olumlu tutumlara sahip olduğu görülmektedir. Demografik özellikler ile değerlendirilmesi sonucunda, yerel halkın çevresel sürdürülebilirlik, ziyaretçi memnuniyeti, algılanan ekonomik faydalar, uzun dönemli planlama ve topluluk katılımı faktörlerine ait ifadelere katılımlarında benzer tutumlara sahip oldukları söylenebilir. Benzer tutumlara sahip olmaları sonucunda Edirne'de turizm gelişimi ile oluşan ekonomik, sosyal ve çevresel faydaların varlığından söz etmek mümkündür. Bunun yanı sıra yerel halkın olumlu tutumlara sahip olması, turizm gelişimine yönelik olumlu davranışlar sergileyeceklerini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to identify the attitude levels of the local people towards sustainable tourism development. The research was carried out in the province of Edirne and data were obtained by means of a survey which also included demographic data. The data were analysed with SPSS 25. In the research, it was seen that the local people expressed positive attitude towards sustainable tourism development. As a result of the analyses using demographic characteristics, it could be said that local people expressed similar attitudes in statements related to environmental sustainability, visitor satisfaction, perceived economic benefits, long-term planning and community participation factors. Considering those similar attitudes, it is possible to state that there are economic, social and environmental benefits of tourism development in Edirne. In addition, the positive attitudes of the local people indicate that they would exhibit positive behavior towards tourism development.