Müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin piyano eğitiminde kullanılan terim ve işaretleri bilme durumu
Examination of undergraduate student knowledge on terms and signs used in piano education
- Tez No: 551864
- Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Müzik geçmişten günümüze farklı kültürlerde birçok şekilde tanımlanmıştır. Tanımlarının birçoğunun ortak noktası duygu ve düşüncelerin müzik vasıtasıyla kişinin ve kültürün kendini ifade etmesi olarak betimlenmiştir. Zaman içerisinde bu duygu ve düşüncelerin yorumlanabilmesi, genel geçer olabilmesi ve nesilden nesile aktarılabilmesi için belli terim ve işaretlerin kullanılması öngörülmüştür. Müzik yazısının ayrılmaz parçası olan bu terim ve işaretler, çalgı eğitiminde çalınan eserin anlaşılması ve yorumlanabilmesi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Müzik eğitiminde piyano, yapısı gereğince tek sesten çok sesliliğe geçişi sağlayabilen ve buna paralel olarak mesleki derslerle ilişki içerisinde olmasından dolayı, önemli rol oynamaktadır. Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda nitelikli öğretmen adaylarının yetiştirilmesinde piyano ve diğer çalgı derslerinde kullanılan temel terim ve işaretlerin doğru bir şekilde kavranması önemli düşünülmüştür. Piyano derslerinde kullanılan terim ve işaretlerin öğrencinin herhangi bir mesleki dersinde karşısına çıkması kaçınılmazdır. Bu araştırmada, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı dört dönem Piyano I(MZ105A), Piyano II(ME106A), Piyano III(MZ205A), Piyano IV(ME206A), derslerini alan 2017-2018 yılı Lisans 3 öğrencilerinin piyano derslerinde kullanılan terim ve işaretlere ilişkin bilme durumları araştırılmıştır. Bu çalışma, durum saptamasına yönelik betimsel bir araştırma olup, 'kaynak tarama' ve 'anket' yöntemleri ile hazırlanmıştır. Araştırmada iki yıllık temel piyano eğitimi almış öğrencilerin, piyano derslerinde kullandıkları terim ve işaretleri bilme durumlarını tespit etmek için anket yöntemine başvurulmuş ve ulaşılan veriler tablolar ile ifade edilmiştir. Anket sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve yorumlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Music is defined in many ways through different cultures from the past to the present. The shared theme of music in culture is that emotions and thoughts are expressed through music and the person and culture express themselves. In time, it is envisaged to use certain terms and signs to interpret these feelings and thoughts, to be general and to transfer them to future generations. These terms and signs, which are an integral part of music writing, play an important role in understanding and interpreting the work played in instrument education. In music education, the piano plays an important role due to the fact that it is able to pass from a single sound to a harmonised chord by virtue of its structure. In the institutional training of music teachers, it is considered important to have a proper understanding of the basic terms and signs used in piano and other instrument classes. It is inevitable that the terms and signs used in the piano lessons will appear before any of the students. In this study under Department of Music Education, Piano II (MZ105A), Piano II (ME106A), Piano III (MZ205A), Piano IV (ME206A), 2017-2018 students levels of knowledge about the terms and signs used in piano lessons were investigated. This study is a descriptive study and it has been prepared by 'source screening olup and etim survey asına methods. In this study, year two piano education students were tested using piano lessons to determine their level of knowledge of signs and terms. The results of the surveys were transformed into statistical data and expressed in tables, and have been evaluated and commented.